Ha neked fontos az egészséged, úgy éled az életet, hogy ne árts magadnak, akkor neked rendkívül fontos pontosan tudni, hogy mi is a plazmaadás és milyen hatásai lehetnek. Bár egyre inkább gyarapodik a plazmaadó hősök tábora, egyre nagyobb számban születnek a tévhitek is, amelyeket most megpróbálunk tisztázni.
Félreértések és téves információk
Ha a vérplazma adás veszélyei iránt érdeklődsz, nagyon fontos, hogy honnan tájékozódsz: mindig csakis hiteles forrás információit fogadd el! A Plazma Center weboldalára bátran támaszkodhatsz, ha tudni szeretnéd, pontosan mi is a helyzet a plazmaadással. Most mi is az általuk megosztott információk alapján gyűjtöttük össze a leggyakrabban felmerülő helytelen ismereteket.
Azért szükséges, hogy alaposan utánajárjunk ezeknek, mert ha elfogadjuk az első véleményt, az egyáltalán nem biztos, hogy fedi majd a valóságot, ellenben teljes mértékben elveheti a kedvünket a plazmaadástól.
Tévhitek a vérplazmáról
Az egyik ilyen tévhit, miszerint a vér és a vérplazma egy és ugyanaz. Ez azonban ebben a formában nem igaz, hiszen a plazma a vér egyik alkotórésze, de ez nem azt jelenti, hogy teljes mértékben azonos vele. A vér plazmából, vörös- és fehérvérsejtekből, valamint vérlemezkékből áll. A plazma adja a vér folyékony részét.
Sokszor találkozhatsz azzal az állítással is, hogy a vérplazmát csak vérátömlesztésekhez használják. A plazmából számos életmentő gyógyszer készül, a belőle használt készítményeket használhatjuk súlyos balesetek elszenvedőinek gyógyulása érdekében, tehát komoly állapotok kezelésére szolgál.
A plazmát nem lehet helyettesíteni mással, ezért is van olyan nagy jelentősége annak, hogy minél többen adományozzanak. Ennek ellenére sokan úgy vélik, hogy szintetikus készítményekkel kiváltható a használata – de ez sajnos nem így van.
A vérplazma-készletek felhalmozásáról is érdekes elméletekkel lehet találkozni az internet bugyraiban, azonban ezt a plazmát nem lehet a végtelenségig tárolni. -18 fokon vagy ennél is alacsonyabb hőmérsékleten mindössze nagyjából egy évig tárolható.
Tévhitek a plazmaadásról
Több tévhit a plazmaadás folyamatához és annak a szervezetre gyakorolt hatásához kapcsolódik.
Az egyik, miszerint a plazmaadás kimeríti a szervezet plazmakészletét. Ez az állítás azért nem igaz, mert a plazma legnagyobb részben vízből áll, amit a szervezet megfelelő folyadékbevitel mellett rövid időn belül, már 1-2 nap alatt képes pótolni. A plazma másik értékes alkotóelemei, a fehérjék, ugyancsak rövid időn belül képesek újratermelődni.
Egyesek úgy vélik, hogy a plazmaadás kevésbé szabályozott eljárás, mint a véradás, viszont a plazmaadás alapvető feltételeit ugyanúgy jogszabály rögzíti, mint a teljes véradásét. Nagyon szigorú szűrési folyamatok és protokoll kísérik végig a plazmaadást, ezért az eljárás maximálisan biztonságos.
Láthatod tehát, hogy a leggyakoribb tévhitek könnyen megcáfolhatók, így bátran elkezdhetsz hiteles forrásból informálódni a plazmaadásról, hogy plazmaadó hőssé válhass!