A bőrünkön megjelenő foltok vagy pattanások sokszor figyelmeztető jelként árulkodnak valamilyen, háttérben meghúzódó egészségügyi problémáról. Érdemes ezekre ügyelnünk, mert időben jelezhetnek olyan betegségeket vagy élettani folyamatokat, amelyek korrigálásra vagy kezelésre szorulnak.
Amennyiben szokatlan dolgot észlelünk, hirtelen foltok jelennek meg a bőrünkön vagy túlzottan pattanásosak leszünk, érdemes igénybe venni például a KeltexMed Egészségügyi Szolgáltató bőrgyógyászati magánrendelés szolgáltatását.
Mit jelezhetnek a pattanások a nőknél?
Ha az arcon, különösen a nyak és az áll vonalában jelennek meg az aknék, akkor az rendszerint valamilyen hormonális problémára utalhat. Ha már elmúltunk 25 évesek, az arcunk pedig mégis tele van pattanással, amelyek nehezen vagy egyáltalán nem múlnak el, akkor jó eséllyel gyanakodhatunk PCOS-re, avagy policisztás ovárium szindrómára.
Emellett annak is jele lehet, ha a férfi hormonok valamiért túlsúlyba kerültek szervezetünkben, de akár mellékvese-túlműködés vagy inzulinrezisztencia is lehet a háttérben. Ha a háton vagy a mellkason is aknék jelennek meg, amelyek fájdalmasak, az egyre nagyobb eséllyel mutatja az androgén hormonok magas jelenlétét. Kísérő tünetek lehetnek a rendszertelen menstruáció, a testtömeg-növekedés vagy a fokozott szőrnövekedés az állon és az áll alatt.
A hajhullás mögötti okok
Az természetes, hogy naponta akár 100 hajszálat is elveszíthetünk, ez egy normális folyamat. Ugyanakkor, ha azt vesszük észre, hogy akár hajmosásnál, akár fésülködésnél látványosan sok hajszálunk hullik ki, az már jelezhet valamilyen betegséget.
A hajhullás általában pajzsmirigyproblémára utal, jellemzően alulműködésre. Vashiányos vérszegénység esetén is hajhullás figyelhető meg, de vitaminhiány is okozhat ilyen tünetet. Ha túl sok stressz ér bennünket, az is hatással van a hajunk növekedésére és ilyenkor hirtelen nagy mennyiségű hajszálat tudunk elveszíteni.
Elszíneződés a bőrön
Ha sötét foltokat veszünk észre a bőrünkön, az májproblémára utalhat, de ha terhesség alatt vagy fogamzásgátló szedésekor alakulnak ki, az hormonális egyensúlyvesztést jelez. A túlzottan fehér, sápadt bőrszín vérszegénységet mutat, de akár komolyabb veseproblémát is jelezhet. Ha a körmeink és az ajkunk is feltűnően világos színű, az nagyon gyakran a vashiány jele.
Szárazság és viszketés
A folyamatosan száraz bőr, amely a hidratálók hatására sem javul pajzsmirigy-alulműködést sugall, de kialakuló cukorbetegség vagy veseprobléma is meghúzódhat mögötte. Amennyiben éjszakánként bőrviszketéssel küzdünk, az komolyabb belgyógyászati problémákra is utalhat, főleg, ha nem látunk kiütést az érintett területeken.
Tipp az időpontfoglaláshoz
Fontos, hogy a pontos diagnózist mindig bízzuk szakemberre, ezért ha rendellenességet észlelünk, keressünk fel egy megbízható bőrgyógyászt. A KeltexMed Egészségügyi Szolgáltatónál már mobilapplikáción keresztül is foglalhatunk időpontot, ráadásul néhány napon belül már fogadnak is bennünket.