Egy jól kiválasztott kerítés tökéletesen kiegészíti a házat, a telek dísze lehet. De nehéz eligazodni a sokféle kerítés közül, így segítségképpen összegyűjtöttük nektek a legnépszerűbb kerítés ötleteket. És hogy ne vessz el a rengeteg ötlet között arról is szó lesz, hogy kerítés választásnál mire kell figyelni.
A kerítés tervezés szempontjai
A kerítés tervezés során szükséged lesz némi fogódzkodóra, hogy ne vessz el a számtalan kerítés típus között. Kezdj azzal, hogy átgondolod mit vársz el a leendő kerítésedtől. Ha nincs konkrét elképzelésed, akkor tedd fel magadnak az alábbi kérdéseket. A válaszok segítenek szelektálni a kerítés ötletek között.
- Szeretnéd, hogy be lehessen látni az utcáról vagy sem?
- Védjen is a kerítés a betolakodóktól vagy csak esztétikai funkciója legyen?
- Milyen anyagokat szeretsz?
- Milyen stílusú a házad?
- Mennyi időd, energiád van a kerítés karbantartásával foglalkozni?
Nyitott kerítés vagy zárt kerítés?
Ha zavar, hogy az utcáról belátnak, akkor a teljesen zárt kerítés lesz a jó neked. Ez garantáltan privátszférát biztosít, nem fognak belátni. Zárt kerítéshez ezek közül érdemes választani:
- Zárt fa kerítés
- Zárt acél kerítés, például trapézlemez kerítés
- Beton kerítés
- Gabion kerítés
Ha a kíváncsiskodó tekintetek nem zavarnak, sőt szeretnél büszkélkedni a kerteddel, akkor nyitott kerítésre essen a választásod. A nyitott kerítés típuson belül is széles a skála, hogy mennyi betekintést biztosít a szerkezet. A kovácsoltvas kerítések például a tipikus példái a nyitott kerítésnek, hiszen szinte alig gátolják a belátást. De fakerítésnél is lehet olyan megoldást találni, hogy több vagy kevesebb látszódjon a portából. Nyitott kerítéshez ezek közül a kerítés típusokból válassz:
- Nyitott fa kerítés
- Műanyag kerítés
- Kovácsoltvas kerítés
- Nyitott acél kerítés
- Drótkerítés
A kerítés magassága
Ha zárt kerítést tervezel, akkor értelemszerűen a kerítés magassága is olyan kell legyen, hogy ne engedjen betekintést a portára. De ha egyébként nem zavarnak a járókelők, akkor a kerítés magasságával is lehet játszani. Az USA-ban például nagyon népszerűek a nagyjából derékmagasságig érő, alacsony kerítések. Ezek bár nagyon mutatósak, de sem a betolakodóktól nem védenek, se a kíváncsi tekintetektől. Magyarországon inkább a magas kerítések terjedtek el, amik a belátást is korlátozzák és a betolakodókat is távol tartják.
A kerítés anyaga
Aztán jön a következő eldöntendő kérdés, hogy milyen anyagból készüljön a kerítés. Itt is számtalan opció közül válogathatsz: fa, beton, kő, acél, műanyag stb. És ha ennyi választási lehetőség nem lenne elég, ezeket még kombinálhatod is. Lehet fém-fa kerítésed, kő-fa kerítésed stb.
A kerítés karbantartása
A kerítés ötletek közti szemezgetésnél érdemes nemcsak a jelenben gondolkodni, hanem hosszabb távban is. Nem mindegy ugyanis, hogy egy kerítés mennyi rendszeres karbantartást igényel. A fa kerítések például tipikusan azon kerítés típusok közé tartoznak, amiket rendszeresen karban kell tartani ahhoz, hogy megőrizzék szépségüket. Számtalan olyan példát lehet látni, hogy a ház, a kert szép, de a kerítésen meglátszik az idő.
Úgy válassz kerítést, hogy azt is mérd fel, hogy a közeljövőben mennyi karbantartást igényel majd és ezzel te mennyire vagy kibékülve. Kérdezd meg magadtól, hogy te mennyit szeretnél, tudsz ezzel foglalkozni.
A kerítés stílusa
De hiába van egy csodaszép kerítésed, ha a ház és a kerítés nem illik egymáshoz. A lényeg az, hogy ismerd és fogalmazd meg az igényeidet és ezek alapján szűkítsd le a rengeteg kerítés ötlet közül azt, ami a legjobban tetszik, ami a legjobban illik a házhoz. És ez a kulcs! Olyan kerítést tervezz, ami maximálisan illik a ház stílusához. Egy modern házhoz, modern kerítés dukál. Egy mediterrán stílusú ház pedig inkább egy kovácsoltvas kerítéssel mutat szépen, mint egy modern kerítéssel.
Kerítés típusok
A kerítés anyaga alapján többféle kerítés típust is meg lehet különböztetni. Mindegyiknek megvan a maga előnye és hátránya. A kerítés választás során mérlegelni kell, hogy kinek mi a fontos, miből tud engedni és miből nem.
Lássuk, hogy milyen kerítés típusokat lehet megkülönböztetni.
- Fa kerítés
- Acél kerítés
- Műanyag kerítés
- Kovácsoltvas kerítés
- Beton kerítés
- Gabion kerítés
- Drótkerítés
Fa kerítés
A fa kerítés egy klasszikus választás. Sosem lehet vele mellélőni hiszen akár modern házhoz, akár klasszikus kádár kockához is jól mutat. A fa feldolgozásának és felrakásának kérdése, hogy a végeredmény egy modern kerítés lesz vagy egy hagyományos kivitel. A modern fa kerítéseknél például általában vízszintesen teszik fel a léceket, így sokkal modernebb hatás érhető el, mintha függőlegesen tennék fel a léceket.
Aki szereti a természetes anyagokat, annak a fa kerítés jó választás lehet, kivéve ha nem szívesen foglalkozol karbantartással. Ennek a típusnak ugyanis a legnagyobb hátránya, hogy rendszeresen foglalkozni kell vele ahhoz, hogy megőrizze szépségét. Két-három évente kell festeni, hogy a fa tartós maradjon.
Mivel a fa eleve egy drága alapanyag, így értelemszerűen a fa kerítés is a magasabb árfekvésű megoldások közé tartozik. Vannak persze olcsóbb megoldások, hiszen nem mindegy, hogy milyen fából készül a kerítés. De ha tartósabb megoldást szeretnél, akkor akác vagy tölgy alapanyagot választasz, ami drágább, mint mondjuk egy kevésbé időtálló fenyő.
A fa kerítés előnyei:
- Szép
- Nem megy ki a divatból
- Akár modern, akár hagyományos környezethez is illik
- Átfesthető
A fa kerítés hátrányai:
- Rendszeres karbantartást igényel (csiszolás, alapozás, festés)
- Nem időjárásálló.
- Könnyen sérül, vetemedhet
- Drága
Acél kerítés
Az utóbbi évek felkapott kerítés megoldása az acélból készült kerítés. Népszerűsége nem véletlen! Az acél kerítés legnagyobb előnye, hogy nem igényel rendszeres karbantartást, nem kopik, nem vetemedik. Hosszú éveken keresztül sem látszik rajta az idő. Ideális megoldás tehát azoknak, akik szeretik a szép megoldásokat, de nem szeretnének karbantartással foglalkozni.
Az acél kerítések ráadásul nemcsak egy színben érhetőek el, hanem famintás verziót is lehet választani. Ezért azoknak is opció lehet, akik egyébként nagyon szeretnének fakerítést, de a rendszeres karbantartás elriasztja őket.
Nyitott vagy zárt kerítés is készülhet ilyen anyagból. A nyitott kivitelben acél lécek adják a kerítés falát és a lécek közötti réseken át lehet látni. Ha teljesen zárt megoldást szeretnél, akkor a trapézlemez kerítés lesz az ideális választás. Ezeknek a trapézlemez kerítéseknek az elemei egymásba illeszkednek és így alakítanak ki egy teljesen zárt felületet.
Az acél kerítések talán egyedüli hátránya, hogy a legtöbbnél a belső oldal nem olyan színes, mintás, mint az utcai front, hanem sima szürke a felülete. Ezt is ki lehet persze védeni azzal, hogy olyan fajtát választasz, ami kétoldalas kivitelben készül.
Az acél kerítés előnyei:
- Nem igényel karbantartást
- Nem vetemedik
- Időjárásálló
- Akár famintás verzióban is kapható
- Könnyen tisztítható
- Könnyen, gyorsan felszerelhető
- Kedvező ár, főleg ha hosszú távú költségeket is figyelembe veszed
Az acél kerítés hátrányai:
- Szürke hátfal
Műanyag kerítés
Az acél kerítéshez hasonlóan a műanyag kerítés is meglehetősen időtálló. Nem kell évente foglalkozni komoly karbantartással. Elegendő egy műanyagápolóval kezelni, hogy a kerítéslécek színe megmaradjon. Ellenállnak a különböző időjárási viszonyoknak, a kórokozóknak. Mivel tömör anyagból készülnek, ezért könnyen méretre szabhatóak.
A műanyag kerítés legnagyobb hátránya, hogy nagyobb a hőtágulása, mint a fának vagy a fémnek, ezért a kerítés telepítésekor ezt is figyelembe kell venni.
A műanyag kerítés előnyei:
- Könnyen felszerelhető, akár már meglévő vázra is
- Minimális karbantartást igényel
- Nem szükséges festeni, de igény szerint egyébként átfesthető
- Mindkét oldala azonos színű
- Könnyen tisztítható
- Időjárásálló
A műanyag kerítés hátrányai:
- Szűk a színválaszték
- Van hőtágulása.
Kovácsoltvas kerítés
A kovácsoltvas kerítés nemrég élte a fénykorát, a 2000-es évek elején rengeteg háznál készült ilyen kerítés. Igazán díszes megoldásnak számít, de csak azok válasszanak ilyet, akiket nem zavar, hogy az utcáról belátnak. A kovácsoltvas kerítés ugyanis szinte teljes betekintést biztosít. Mivel fémből készül, ezért a korrózió elleni védelemről gondoskodni kell. A megfelelő védelem mellett bár nem kell olyan gyakran csiszolni és festeni, mint egy fa kerítést, de azért időnként erre is időt, energiát és pénzt kell szánni.
A kovácsoltvas kerítés stílusában eléggé meghatározó, ezért nem illik mindenféle stílusú házhoz. A klasszikus stílushoz, a mediterrán stílushoz illik a leginkább. A kovácsoltvas sokszínűsége, hogy nagyon sokféle verzióban elkészíthető a díszes, cirádás kiviteltől kezdve a letisztult vonalvezetésig minden megoldható.
A kovácsoltvas kerítés előnyei:
- Sokféle mintázatban elkészíthető
- Időjárásálló
A kovácsoltvas kerítés hátrányai:
- Drága
- Nagy belátást biztosít
- Karbantartást igényel, de nem olyan gyakran mint egy fa kerítésnél
Beton kerítés
A beton kerítés mindig egy kombinált kerítés típus, hiszen a kapuk és a garázskapuk nem lehetnek betonból. Mivel a beton egy robusztus anyag, teljesen gátolja a belátást, így tökéletes választás azoknak, akik magánszférát szeretnének maguknak.
Ezek a beton kerírtések viszonylag gyorsan felhúzhatóak, mivel nagy beton táblákból állnak, de a súlyuk miatt azért nehezen kezelhetőek. Ezeket a táblákat kell a tartó oszlopok közé helyezni. Nemcsak a klasszikus betonszürke színben érhető el, hanem akár festett verzióban is, különféle mintázatban.
A beton kerítés viszont nem annyira otthonos, barátságos van némi ipari beütése, ezért utcai frontra nem annyira alkalmas. Inkább hátsó és oldalsó kerítésnek szokták használni.
A beton kerítés előnyei:
- Kedvező ár
- Könnyen telepíthető
A beton kerítés hátrányai:
- Robusztus
- Mesterséges hatású
- Ipari stílusú
- Az egyes betonelemek nehezek
Gabion kerítés
A gabion kerítés vagy más néven kő kerítés egy viszonylag új típusú kerítés megoldás. A lényege, hogy van egy fémhálós váz, amit nagyobb méretű kövekkel töltenek fel. A fémháló váz tartja a köveket a helyükön. A kövek tömörségének köszönhetően teljesen gátolja a belátást a portára. A beton kerítéshez hasonlóan a gabion kerítésnél is kell valamilyen másik anyagot választani a kapukhoz.
A gabion kerítés abszolút modern hatású, így ilyen típusú házhoz illik a legjobban. A gabion kerítés elemeket fel lehet használni teljes magasságban zárt kerítésként, de akár alapként is használható például fa kerítés lábazataként.
A kivitelezés szaktudást igényel, a méreteket nagyon pontosan kell kiszámítani, mert korrekcióra nem igazán van lehetőség.
A gabion kerítés előnyei
- Minimális karbantartást igényel
- Strapabíró
- Gyorsan felállítható
- Akár íves vonalvezetés is kivitelezhető
- Egyedi megjelenés
A gabion kerítés hátrányai:
- Nem illik minden stílushoz
- Szaktudást igényel a felállítása
- Drága
Drótkerítés
A drót, mint alapanyag kicsit kilóg a sorból, mivel nem annyira stílusos, mint a többi megoldás. Pont ezért drótkerítést tipikusan a porta hátsó részén használják, olyan helyen, ahol a látvány nem, csupán a térelválasztó szerepe a fontos. Utcai frontra ritkán kerül csupán drótkerítés.
Drótkerítést gyakran ideiglenes kerítésként telepítenek, hogy amíg a végleges kerítés el nem készül addig is legyen védve a telek. Az elhúzódó kerti munkák és tereprendezés miatt ha még nem akarod a végleges kerítést feltenni, a drótkerítés egy gyors megoldás lehet. Akkor is jó választás, ha nem tudsz dönteni, hogy milyen kerítést szeretnél és kicsi időt szeretnél nyerni magadnak.
A drót kerítésnek is van többféle változata:
- A kerítésfonat drótkerítésnél a drót nagy tekercsekben van, és ezt letekerve lehet kifeszíteni kerítésként a tartó oszlopokhoz.
- A táblás drótkerítésnél, a drótot nem tekercselhető táblákban kell a tartó oszlopokhoz rögzíteni. Ez a verzió sokkal stabilabb, mint a kerítés fonatos megoldás.
A drót kerítés előnyei:
- Kedvező ár
- Könnyen és gyorsan felállítható
- Időjárásálló
- Egyszerűen lehet javítani
A drót kerítés hátrányai:
- Ipari hatást kelt
- Nem strapabíró, könnyen deformálódik
- Standard méretekben kapható
Térelválasztó kerítés
Kerítés nemcsak a telekhatáron használható, hanem akár telken belüli térelválasztóként is funkcionálhat. A térelválasztó kerítés lényege, hogy bizonyos tereket leválasszunk vele. Főleg esztétikai okból lehet erre szükség. Például térelválasztó kerítéssel eltakarhatod a nem túl szép kukatárolót.
Ha van saját veteményesed, kis kerted akkor azt is elválaszthatod kerítéssel, hogy a porta egyes funkcióit elkülönítsd egymástól. Ha a telken belül használsz térelválasztó kerítést, akkor fontos, hogy ennek a stílusa illeszkedjen a házhoz, a kerthez. Ilyenkor is fontos az összhang.
Kerítés ötletek
Íme néhány szép kerítés ötlet: