Hogyan épülnek fel a teleszkópos és a merev villák?

2023. október 16.

A kerékpár villája nagymértékben befolyásolja az irányítás minőségét, hiszen a vázgeometria azon részét képezi, amely jelentős mértékben kihat a menettulajdonságokra. Ám erről nem sokat tudunk, talán csak a vérbeli bringások vannak ezzel tisztában. De pontosan mit kell tudni a villageometriáról?

Mi az egyedi geometriájú villa tervezésének oka?

Napjainkban rengeteg gyártó kísérletezik az egyedi geometria tervezésével, mivel ily módon sokkal egyszerűbb összhangba hozni a váz és a villa menettulajdonságait. Ez egy jó lehetőséget teremt a bringás piacon, mivel olyan kerékpártípusok is megjelenhetnek, amelyek eddig nem is léteztek. Jó példa erre az MTB endure szegmens vagy a gravel bike.

A Bikepro.hu kerékpár webshop villa kínálatában sokféle produktummal találkozhatunk, amelyek passzolhatnak az elképzeléseinkhez, attól függően melyik kompatibilis a kerékpárunkkal.

A vázgeometria módosítása tehát több új bringát is életre hívott, de hogy jobban átlássuk a témát, részletesen az elemeire bontjuk azt.

A cikkben utánajárunk annak, hogyan kapcsolódik egymáshoz az előre nyúlás, a beépítési magasság, az utánfutás, a fejcsőszög, és hogyan hidalhatók át a különféle problémák a bringa tervezése során.

Villageometria-elemzés – Jöhet egy kis “anatómia?”

A váz és a villa nem létezhet egymás nélkül. A villa ugyanakkor három alapvető tulajdonsággal rendelkezik: ez a villahossz, az előre nyúlás és az utánfutás.


A villahossz nem mást, mint az első agy tengelyvonalától, a fejcsapágy alsó kónuszának felületéig tart ez a szakasz.

Az előre nyúlás egy olyan érték, ami megmutatja, hogy a bicaj első tengelye milyen távolságra nyúlik vissza előre, a villanyakhoz tartozó, meghosszabbított hossztengelyhez képest. Körülbelül 40-50 mm-ről beszélünk.

Az utánfutás a felfedi oldalnézetben a kerék felfekvő felületének középpontja és a villa döféspontja közötti lévő távolságot.

Habár a fejcsőszög nem sorolható ebbe a csoportba, mégis szerettük volna bemutatni. Ez a villaszár talajjal bezárt szöge, ami az irányítás szempontjából egy elég meghatározó alkotóelem.

Tudnivalók és érdekességek

Rendkívül sok információt oszthatnánk meg a villageometriával kapcsolatban, így inkább pontokba szedtük azokat az érdekességeket, amelyeket jó, ha tudunk. Lássuk csak!

  • A váz és a villa nem kezelhető külön! Egy párt alkotnak, ezért nem pakolgathatjuk őket egyik bicajból a másikba!
  • A villacsere alapos gondolkodást igényel. Olyan darabot keressünk, amelyik hasonlít az eredetihez!
  • Milyen kerékpárokon ülve élvezhetjük a csúcstechnológia előnyeit? A gravel, az összteleszkópos MTB, a koskormányos endurance segítségével a jövőbe utazhatunk.

Remélem, tetszett ez a kis ismertető, és most már te is jobban átlátod a váz, villageometria világát.

Ajánló