Hatékony sterilizálás egészségügyi intézményekben

2024. szeptember 10.

A higiénia a környezetünkben mindenhol kulcsfontosságú, különösképpen igaz ez az egészségügyi intézményekre. Legyen az kórház, rendelőintézet, háziorvosi vagy fogászati rendelő, elengedhetetlen a rendszeres fertőtlenítés, az infekciókontroll. Erre léteznek vegyszeres megoldások is természetesen, de ha környezetbarát alternatívában gondolkodunk, akkor az UV-C technológiát érdemes alkalmazni.

Az uv-c systems termékei között vannak falra szerelhető vagy gurulós kivitelben elérhető eszközök. Emellett zárt rendszerű armatúrákat, légtisztítókat és sterilizáló dobozt, illetve különféle kiegészítőket is beszerezhetünk a webshopban.

Mai cikkünkben az egészségügyi intézmények sterilizálásáról írunk, hogy könnyebb legyen eldönteni, milyen készüléket érdemes beszerezni ebből a célból. 

Miért fontos a fertőtlenítés egészségügyi területen?

Akár műtőről, vizsgálóról, kórteremről vagy váróról beszélünk, mindenhol meg kell akadályozni, hogy a mikrobák elszaporodjanak, vagy esetleg átterjedjenek a betegekre, dolgozókra. Az eszközök csíramentesítése éppoly fontos, mint a bútorok, kilincsek vagy akár a légtér sterilizálása. Szerencsére ez már környezetbarát módon is elvégezhető. 

Környezetkímélő megoldás a hatékony csírátlanításra

Amennyiben fertőtlenítés során minimalizálni szeretnénk a környezeti terhelést úgy, hogy az ne menjen a hatékonyság rovására, érdemes az UV-C lámpákat választani. Ezek 253,7 nm-es sugárzással minden káros mikroorganizmust megsemmisítenek: a vírusokat, baktériumokat, gombákat és azok spóráit is. Alkalmazásuk során nincs szükség vegyszerekre, melléktermékük sincs, és túladagolásra sincs lehetőség.

Milyen lámpatípusok ajánlottak az egészségügyben?

A germicid sugárzás emberre veszélyes, szem- és bőrkárosodást okozhat, ezért oda kell figyelni, hogy hol, milyen készüléket használunk. Amikor senki nem tartózkodik a fertőtlenítésre váró helyiségben, akkor a falra szerelhető, szabadon sugárzó UV-C lámpákat érdemes működtetni. Ezek tökéletesen fertőtlenítik a felületeket és a levegőt, általában műszak után vagy betegváltáskor szokták használni őket. 

Hasonlóan hatékony lehet például az UV4AIR Mobil30 elnevezésű, gurulós állványra rögzített, 3 db szabadon sugárzó germicid lámpával működő eszköz. Mivel könnyen mozgatható, így adott helyiségen belül áthelyezhető bárhová, illetve megoldható vele több kórterem egymás utáni csíramentesítése is. 

A zárt rendszerű levegő fertőtlenítő berendezések bárhol üzemelhetnek, így akár 24 órán át is képesek a sterilizálásra. Központi légkezelőbe vagy légcsatornába is beépíthetők. Vannak olyan ventilátoros légtisztítók is, amelyekben germicid lámpák fertőtlenítik a levegőt, majd vissza már az csíramentesítve áramlik.

Bármelyik készüléket is választjuk, biztosak lehetünk a hatékonyságukban. Arra azonban mindenképp ügyeljünk, hogy hová, milyen UV-C lámpa kerüljön!

Ajánló