Egyre többen fizetnek elő hangoskönyv szolgáltatásra – ezzel a lehetőséggel ugyanis nagyon jó írásokat ismerhetnek meg, mégpedig anélkül, hogy azokat elolvasnák. Mi ebben a jó? Van valami előnyünk abból, hogy nem lapozgatjuk a műveket, hanem fejezetenként meghallgatjuk őket?
Bizonyára igen, hiszen az a több ezer felhasználó, aki eddig előfizetett a VOIZ hangoskönyv alkalmazására, biztosan nem téved. Nézzük, miért jó nekik!
Mi is az a hangoskönyv?
A hangoskönyv egy szóbeli formátuma a műveknek: azaz valaki valamikor írt valamit, ezt pedig most valaki felolvassa – szó szerint. Jellemzően egy híres színészt vagy magát a szerzőt szokták felkérni az alkotás tolmácsolására – a VOIZ oldalán mindkettőre találunk példát.
Az is általános jellemzője a hangoskönyveknek, hogy csupán egy ember hangján szólalnak meg, azaz nincsenek külön jelölve a szereplők – a felolvasó a hangjátékával teszi élvezetessé, érthetővé a regényt.
Hol találunk hangoskönyveket?
A neten rengeteg olyan oldal van, ahol meghallgathatunk egy-egy regényt, mesét, ismeretterjesztő könyvet is. Ám ezzel korlátok közé szorítjuk magunkat: akkor tudunk csak így művelődni, ha van net.
Érdemesebb letölteni egy alkalmazást inkább, amely kifejezetten ezzel a céllal született meg. A VOIZ pár éve, a Covid idején kezdte meg működését – és azonnal hatalmas sikert értek el!
A népszerűségük oka: kedvező áron kínálnak hiánypótló könyveket. Náluk ugyanis nemcsak szépirodalmi olvasmányok, nagy sikerű regények és kötelező olvasmányok érhetőek el, mint a legtöbb helyen, hanem pszichológiai, üzleti, marketinges kiadványok is.
Hogyan lehet hozzájutni ezekhez a művekhez?
Nagyon egyszerűen! Két opció is a rendelkezésedre áll. Vagy megvásárolod az adott könyvet az alkalmazásból és meghallgatod azt, vagy előfizetsz a szolgáltatásra kicsivel magasabb összegért, és korlátlanul hallgathatod a műveket.
Ez utóbbi jobban megéri, hiszen így sokkal több íráshoz jutsz hozzá. De ha félsz attól, milyen is ez a szolgáltatás, milyen színvonalúak a felolvasások, akkor arra is van mód, hogy belehallgass az egyes könyvekbe. Nagyon sok alkotás esetében találkozhatsz ingyenes tartalmakkal.
Megéri hangoskönyvet hallgatni? Maradjak inkább a hagyományos könyvnél?
Mindkettő mellett szólnak érvek és ellenérvek is. Az igazi könyvmolyok közül sokan elképzelhetetlennek tartják, hogy egy híres regényt ne papírformátumú kivitelben olvassanak el. Még az e-könyveket is ellenzik.
Ugyanakkor a boltok polcaira kitett árukon látni, hogy egyre több pénzbe kerülnek a hagyományos könyvek. És ha belegondolunk, hogy a papír miatt hány fát vágnak ki, akkor egyértelmű, hogy a letöltés környezetbarátabb dolog.
De az is előny, hogy hangoskönyvet bárhol lehet hallgatni – még autóvezetés közben is. Mellette szól az is, hogy egy alkalmazásban elfér akár 2000 darab is belőlük – és szabadon válogathatunk előfizetőként a kedvünk szerint, mikor melyiket hallgassuk.
A jövőben még nagyobb sikereket érhet el a formátum – érdemes tehát tenni egy próbát a hangoskönyvekkel!