Az ingatlanok adásvétele és építkezés kapcsán egy fontos fogalom, amivel tisztában kell lenned az az energetikai tanúsítvány. Nem tudod mi az energetikai tanúsítvány? Ne aggódj! Ebben a cikkben töviről hegyire mindent megtudsz róla. Kiderül:
- mire való az energetikai tanúsítvány,
- mikor kötelező elkészíttetni és mikor nem,
- mit tartalmaz az energetikai tanúsítvány,
- mik azok az energetikai besorolások,
- ki jogosult elkészíteni az energetikai tanúsítványt.
Mi az energetikai tanúsítvány?
Az energetikai tanúsítvány egy okirat, ami egy adott ingatlan energetikai tulajdonságáról ad tájékoztatást a vásárló vagy a bérlő számára. Ebből a tanúsítványból kiderül, hogy az ingatlan milyen hatékonyan használja fel az energiát és ez alapján kap az ingatlan egy energetikai besorolást. A tények közlése mellett energiamegtakarítási lehetőségekre is felhívja a figyelmet.
Az energetikai tanúsítványt szokás energiatanúsítványnak, energiatanúsításnak vagy éppen az ingatlanok zöldkártyájának is nevezni.
Az energetikai tanúsítvány rendelet
Az energetikai tanúsítvánnyal kapcsolatos tudnivalókat és kötelezettségeket az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról szóló 176/2008 (VI.30.) kormányrendelet szabályozza. A Kormányrendelet pontosan meghatározza, hogy milyen ingatlannál kötelező elkészíttetni és mikor nincs rá szükség.
Mikor kell energetikai tanúsítvány?
A köztudatban legismertebb helyzet, amikor energiatanúsítványra van szükség: az ingatlan adásvétel. De nem ez az egyedüli eset. Bérbeadás során is csináltatni kell energiatanúsítványt abban az esetben, ha tartós bérletről van szó. Tartós bérletről pedig akkor beszélünk, ha egy évnél hosszabb idejű bérbeadás történik. Emellett új épület építésekor is kötelező és 50 nm-nél kisebb alapterületű, teljesen különálló lakások esetén is csináltatni kell ilyet.
Összefoglalva tehát, kötelező az energetikai besorolás:
- új épület építésekor akár használatbavételi engedélyhez, akár adásvételhez,
- ingatlan értékesítésekor,
- 1 éven túli ingatlan bérbeadás során,
- 50 nm-nél kisebb alapterületű, teljesen különálló lakáshoz (pl. társasházi garzon)
- energetikai pályázaton induláshoz.
Mikor nem kell energetikai tanúsítvány?
Az energetikai tanúsítvány rendelet részletesen tartalmazza mikor nem kell energetikai tanúsítványt készíttetni:
- 50 nm-nél kisebb hasznos alapterületű épületre, amely teljesen önálló, más épülethez nem csatlakozik.
- Egy évnél rövidebb időtávra szóló ingatlan bérbeadás esetén.
- Az évente 4 hónapnál rövidebb használatra szánt lakhatás és pihenés céljára használt épületre. Tipikusan ilyenek például a nyaralók, üdülők.
- A legfeljebb 2 évi használatra szánt felvonulási épületre, fólia- vagy sátorszerkezetre.
- Hitéleti célra használt épületre.
- A nem lakás céljára használt alacsony energiaigényű olyan mezőgazdasági épületre, amelyben a levegő hőmérséklete a fűtési rendszer üzemideje alatt nem haladja meg a 12 °C-ot vagy négy hónapnál rövidebb ideig kerül fűtésre és két hónapnál rövidebb ideig kerül hűtésre.
- Műhelyre vagy az ipari területen lévő épületre, ha abban a technológiából származó belső hőnyereség a rendeltetésszerű használat időtartama alatt nagyobb, mint 20 W/m2, vagy a fűtési idényben több, mint húszszoros légcsere szükséges, illetve alakul ki.
Mit tartalmaz az energiatanúsítvány?
A Hiteles Energetikai Tanúsítvány (HET) három részből áll:
- összesítő lap
- kalkuláció
- javaslat
Az elkészült HET első lapja egy összesítő lap. Ezt az összesítést az E-tanúsítás rendszer generálja a központi adatbázisba feltöltött adatok alapján. Ebben vannak összeszedve a felmérés legfontosabb eredményei.
Az összesítő lap tartalmazza:
- az épület címét, helyrajzi számát, rendeltetését;
- a megrendelő nevét és címét;
- az ingatlan energetikai minőség szerinti besorolását;
- ingatlanról készült fotót,
- az ingatlan energetikai adatait;
- a tanúsítást végző szakember adatait;
- korszerűsítési javaslatokat.
Az összesítő lap után kerül sor a felmérés részletezésére, ez már a kalkuláció szakasz.
A kalkuláció rész az alábbiakat tartalmazza az ingatlan energetikai besorolásához szükséges számításokat.
- rétegrendek,
- nyílászárók,
- gépészeti jellemzők,
- épületszerkezeti jellemzők.
Az energetikai tanúsítvány végén a felmérést végző szakember a javaslatait fogalmazza meg. Ez a rész egyrészt konkrét javaslatokat tartalmaz arra vonatkozóan, hogy milyen korszerűsítéseket lehetne végrehajtani. Másrészt az is kiderül, hogy ezeknek a korszerűsítéseknek köszönhetően milyen energetikai besorolást lehet elérni.
Az ingatlan energetikai besorolása
Az ingatlanok energetikai kategorizálásánál az energetikai minőség szerinti besorolásról van szó. Amikor valamilyen háztartási gépet vásárolsz, nagy valószínűséggel megnézed, hogy milyen energiaosztályba tartozik. Az ingatlanoknál az energetikai besorolás ugyanezen elven alapul. 2016 óta az energetikai besorolásokat két betűjel jelzi. Az energetikai tanúsítvány kategóriák (összesen 12) a legjobbnak számító AA++ besorolástól, a legrosszabbnak számító JJ besorolásig terjednek.
Az egyes energetikai tanúsítvány kategóriák más-más energiahatékonyságot képviselnek. Míg egy AA++ energetikai besorolású ingatlan minimális energiaigényű, addig a JJ energetikai besorolású ingatlanok energiaigénye kiemelkedően rossz.
Mitől függ az ingatlan energetikai besorolása?
Az ingatlan energetikai besorolásához az épület számos tulajdonságait kell felmérni, ezen tényezők összessége határozza meg, hogy az ingatlan milyen energetikai kategóriába tartozik. Mik ezek a tényezők?
- Az épület felületének és térfogatának aránya.
- Van-e az épületnek hőszigetelése, ha igen annak tulajdonságai.
- Az épület nyílászárói.
- Az ingatlan fűtési rendszere.
- Az ingatlan meleg vízellátási rendszere.
A felmérés során a kalkulációkat mindig az adott épülethez viszonyítva kell végezni, azaz egy négyzetméterre kell vonatkoztatni az egyes értékeket.
Ki készíthet energetikai tanúsítványt?
Energetikai tanúsítványt csak a Magyar Építész Kamaránál vagy a Magyar Mérnöki Kamaránál bejegyzett és energetikai tanúsításra jogosító vizsgát tett mérnök készíthet.
Az ETANUS Mérnöki Iroda számára rutin munka az energiatanúsítvány elkészítése, akár egy munkanapon belül is vállalják az ingatlan energetikai tulajdonságainak felmérést és ez alapján az ingatlan energetikai besorolásának meghatározását. Nemcsak lakóépületek, hanem üzlethelyiségek, üzemcsarnokok és egyéb monumentális épületek energetikai tanúsítványának elkészítését is vállalják.
Az energetikai tanúsítvány készítésének lépései
- Kapcsolatfelvétel: Amikor kiderül, hogy szükséged lesz energetikai tanúsítványra, akkor első lépésként fel kell venned a kapcsolatot egy erre jogosult szolgáltatóval.
- Időpont-egyeztetés, adategyeztetés: Ha a megrendelő minden szükséges terv birtokában van, akkor nem feltétlen van szükség helyszíni felmérésre, viszont ebben az esetben is kell egyeztetni a felméréshez szükséges adatokat. Ha szükség van helyszíni felmérésre egyeztess előre időpontot, hogy mikorra tudják vállalni.
- Helyszíni felmérés: Ekkor zajlik az összes szükséges információ felmérése.
- Tanúsítvány elkészítése: Ez az irodai háttérmunka fázis, amikor ténylegesen elkészül az energetikai tanúsítvány.
- Elkészült dokumentáció átadása: Az utolsó lépésben a szolgáltató a díjazás ellenében átadja az elkészült energetikai tanúsítványt.
GYIK az energetikai tanúsítványokról
Kinek kell intéznie és fizetnie az energetikai tanúsítvány elkészítését?
- A már meglévő ingatlanoknál értékesítés esetén az eladó kötelessége elkészíttetni az energetikai tanúsítványt és értelemszerűen őt terheli az elkészítés költsége.
- Ha egy éven túli tartós bérbeadásról van szó, akkor a bérbeadó a felelős az energetikai tanúsítvány elkészítéséért és ennek költségéért.
- Új építésű ingatlan esetén az építtetőnek kell intéznie az energiatanúsítványt akár adás-vételhez, akár használatba vételi kérelemhez kell.
Változik valami a közeljövőben az energetikai tanúsítványok kapcsán?
Várhatóan 2020 végén lehet szigorításra számítani az új épületek energiafelhasználási hatékonysága kapcsán. A változások lényege, hogy az úgynevezett közel nulla energiaigényű épületek építése lesz elfogadott. Azaz csak olyan épületeket lehet majd építeni, amelyek energiaigényének legalább 25%-át megújuló energiaforrás biztosítja.
Mindenképpen kell helyszíni felmérés az energetikai tanúsítvány elkészítéséhez?
Nem. Ha a megrendelő birtokában állnak azok az információk, amik az energiatanúsítvány elkészítéséhez szükségesek, akkor akár helyszíni felmérés nélkül is el lehet ezt készíteni. Ehhez az alábbi információkra, dokumentációkra van szükség:
- alaprajzok,
- rétegrend és metszetek,
- homlokzati rajzok,
- tetőszerkezet,
- épületgépészeti dokumentációk,
- felelős műszaki vezető nyilatkozata.
Mennyibe kerül az energetikai tanúsítvány?
Az energetikai tanúsítvány díja jellemzően az ingatlan típusától függ. Általában a kisebb panellakások energetikai felmérése a legolcsóbb, a családi házak helyszíni felmérése pedig a legdrágább. Az energetikai tanúsítvány ára lakások és családi házak esetén nagyjából 10 ezer forinttól 25 ezer forintig terjed. A megrendelés előtt a készíttetőnél tudsz érdeklődni, hogy pontosan milyen költségre lehet számítani.
Honnan tudom beszerezni a szükséges alaprajzokat?
Családi ház esetén vagy a földhivatalhoz vagy az önkormányzat építési osztályához lehet fordulni. Társasházi lakás esetén általában a közös képviselő tud segíteni a szükséges dokumentációk megszerzésében.
Mennyi idő alatt készül el az energiatanúsítvány?
Általában 1-4 munkanap alatt vállalják az energetikai tanúsítványok elkészítését a helyszíni felméréstől a kész energetikai tanúsítvány átadásáig. De szükség esetén akár 24 órán belüli elkészítést is vállalnak.
Meddig érvényes az energetikai tanúsítvány?
Alapesetben az energetikai tanúsítvány 10 évig érvényes. Abban az esetben, ha az ingatlanon olyan változás történik, ami befolyásolja az ingatlan energia felhasználást, akkor szükség van új energetikai tanúsítványra. Az ingatlan energiaigényében változást hozó felújítás lehet például a nyílászárók cseréje, a falak hőszigetelése, a fűtés korszerűsítése.