Egy speciális szakterület: a diabetológia

2024. augusztus 10.

Mindannyiunk számára fontos, hogy sokáig megőrizzük az egészségünket, ehhez azonban nélkülözhetetlen, hogy kellően odafigyeljünk magunkra, az étkezésünkre, életmódunkra. Ezzel ugyanis megelőzhetjük többek között az anyagcserénkkel, vércukorszintünkkel kapcsolatos problémákat, kihívásokat is.

Ha már észleljük magunkon az ezekre utaló tüneteket, akkor érdemes időpontot kérni kivizsgálásra, sok esetben ugyanis, ha időben kerül felismerésre az adott probléma, akkor még visszafordítható, vagy legalábbis jól kezelhető.

Ehhez pedig ma már nem feltétlenül kell kórházba menni. A csodás környezetben található Hotel Európa Fit****superior szálloda diabetológiával, illetve más szakterülettel kapcsolatos vizsgálatokat, valamint kezelési lehetőségeket is biztosít. Itt könnyen ki tud kapcsolódni az ember, és kiválóan tud regenerálódni, gyógyulni.

Pontosan mi a diabetológia, és milyen tünetekkel érdemes elmenni egy alapos kivizsgálásra?

Mi az a diabetológia?

A diabetológia az a szakterület, amely a szervezet szénhidrát-anyagcseréjével, valamint a cukorbetegség (diabétesz) megelőzésével, felismerésével, illetve kezelésével foglalkozik.

A szervezetünk szénhidrát-anyagcseréje az a folyamat, amelynek során a bevitt szénhidrátokat lebontja, ennek során pedig glükóz (cukor) keletkezik, amely a testünk első számú energiaforrása. Hasznosulni azonban csak úgy tud, ha a hasnyálmirigyünk elegendő mennyiségű inzulint képes termelni, ez az a hormon, ami segíti a glükóz sejtekbe való bejutását.

Amennyiben ennek a folyamatnak bármely részében valamilyen zavar támad, akkor cukorbetegség alakulhat ki.

Milyen tünetekkel érdemes diabetológiai vizsgálatra jelentkezni?

A cukorbetegséget számos különböző tünet jelezheti, melyek a következők lehetnek:

  • Gyakori vizelés: a szervezet ugyanis igyekszik megszabadulni a felesleges cukortól, ami nem tudott hasznosulni
  • Intenzív szomjúság: ez az előző ponttal hozható összefüggésbe, a gyakori vizelés hatására ugyanis a test dehidratálttá válik
  • Szokatlan, akár extrém éhség: mivel a sejtek nem kapnak elegendő cukrot, ezért éhségérzet alakul ki
  • Fáradtság: cukor hiányában nemcsak éhesek, hanem fáradtak is leszünk

Amennyiben ezeket a tüneteket észleljük magunkon – és nincs, ami magyarázatot adna rájuk –, akkor mindenképpen érdemes bejelentkeznünk a diabetológiára, ahol több lépésben történik a kivizsgálás.

Hogyan történik a kivizsgálás?

Először is az orvos alaposan kikérdez minket az életmódunkról, illetve a családi kórtörténetünkről, majd pedig sor kerül a laborvizsgálatokra, melynek keretén belül megmérik a vércukorszintünket.

Szerencsés esetben csak életmódbeli tanácsokat kapunk, ha viszont komolyabb a probléma, akkor gyógyszeres kezelést – például inzulininjekciót – írnak elő.

A diabetológia tehát egy fontos tudományterület, amit komolyan kell vennünk, ha meg szeretnénk őrizni az egészségünket, vagy ha megoldást keresünk a már kialakult tünetekre. Ha biztosra akarunk menni, jelentkezzünk kivizsgálásra!

Ajánló