Alapvető tudnivalók az elektromos autó töltőkről

2024. március 19.

Töltési teljesítmény, áramerősség, feszültség, fázisok: ezekkel mind tisztában kell lenni, ha ki akarjuk választani az ideális töltési módszer, amivel az elektromos autó akkumulátorát akarjuk “tankolni”. A műszaki alapismeretek fontosak minden villanyautó-tulajdonos számára, de nem kell aggódni, a feladat egyszerűbb, mint gondolnánk.

Minden a töltési teljesítménnyel kezdődik

Ma már hatékony eszközök közül lehet válogatni. Az eautotoltokabel.hu otthoni töltőkábel kínálatából egyszerűen kezelhető berendezéseket is beszerezhetünk. Ha nem a nyilvános töltőállomásokat akarjuk használni, akkor mindenképpen érdemes vásárolni egy saját eszközt. Miért? Mert a gyári, konnektorról használható töltő nem éppen a leghatékonyabb megoldások közé tartozik, inkább csak afféle biztonsági tartaléknak felel meg.

A töltési teljesítmény az egyik legfontosabb szempont a vásárlás során, hisz ez alapján fogjuk tudni kiszámolni, hogy mégis mennyi időt vesz igénybe az akkumulátor feltöltése 0-ról 100%-ra. Ahhoz, hogy ezt a számot meg tudjuk határozni, az alábbi paraméterekre lesz szükség: fázisok száma, feszültség és áramerősség. Ha ezek megvannak, akkor könnyű meghatározni a teljesítményt.

A fázisokat megszorozzuk a feszültséggel, majd a kapott számot az áramerősséggel. A végeredményt elosztjuk ezerrel, és meg is kapjuk a töltési teljesítményt kW-ban. Ha ezzel megvagyunk, akkor máris tudni fogjuk, hogy az adott elektromos autó töltő mégis mire lesz képes, és melyik lesz az ideális választás a saját járművünkhöz. 

A töltési idő meghatározása

Természetesen ahhoz, hogy pontosan meg tudjuk mondani, hogy mégis mennyi idő lesz az akkumulátor teljes töltési ideje, még egy paraméterre szükség lesz a teljesítmény mellett: az akku kapacitására. Ez minden villanyautó esetében pontosan meg van határozva. Ha például van egy 22 kW-os töltőnk, az elektromos autó akkumulátorának a kapacitása pedig 85 kWh, akkor csak a kapacitást elosztjuk a teljesítménnyel és máris megkapjuk, hogy a teljes töltési idő 3,9 óra lesz.

Ezt a képletet minden villanyautó és akku esetében lehet alkalmazni, hogy azonnal tudjuk, a kinézett töltő mégis mire lesz képes a gyakorlatban.

Hány kilométerre lesz elegendő az energia?

Ha már teljesítmény, akkor az sem maradhat ki, hogy mégis mekkora hatótávra lesz elegendő a “betankolt” energia. Ezt is viszonylag egyszerű kiszámítani. Ugyanúgy szükség lesz hozzá az akkumulátor kapacitására, valamint az energiafelhasználásra. Maradjunk az előbb említett akkunál (85 kWh). A választott jármű energiafelhasználása 18,1 kWh/100 km. A kapacitást elosztjuk a fogyasztással, a kapott számot megszorozzuk százzal, a végeredmény pedig 469 km lesz. Ez az elméletileg elérhető maximális hatótávolság, amit természetesen sok egyéb tényező is befolyásolhat, de ideális körülmények között akár ez is megtehető egyetlen töltéssel.

Ajánló