Globális szinten, de hazánkban is egyre jobban tapasztalhatjuk azt a tendenciát, hogy az emberek többsége a városokba vagy azok közvetlen közelébe költözik. A nagyvárosi életmódnak megvannak az előnyei, de a hátrányaira is fel kell készülni. A szmog például komoly hatással lehet az egészségünkre.
Magyar városokat is érint!
Természetesen a hírekben gyakran amerikai vagy kínai hatalmas városokat mutatnak, amelyek tele vannak felhőkarcolókkal, és máris látványos jelenség lesz a szmogból ilyen környezetben. Azonban nem kell sokat utazni ahhoz, hogy mi is megtapasztaljuk a “füstköd” hatásait. A CooperVision blog útmutatói jól leírják, hogy milyen hátrányai lehetnek a modern életmódnak például a látásunkra nézve.
A füst és a köd angol megfelelőiből képzett mozaikszó a szmog. Utóbbinak nincs túl sok negatív hatása a szemünkre, azon kívül, hogy a szemüveg képes időnként bepárásodni miatta, előbbi már komoly veszélyt jelent. Ha ment már valaha füst a szemünkbe, akkor jól tudjuk milyen kellemetlen tud lenni. Azonnal csípni kezd, valósággal kiszárítja a szemet. Ezt mindenki szeretné elkerülni. A szemnek nedvességre van szüksége ahhoz, hogy kényelmesen érezze magát. A pislogás a tisztítás mellett ezt a funkciót is ellátja. Naponta átlagosan 12.000 alkalommal pislogunk. Sokkal többől áll, mint egy kis víz szembe juttatása.
A könny a gyakorlatban három rétegből áll, ami vizet, olajat és mucint tartalmaz. Természetesen minden rétegnek megvan a maga feladata. A víz a szem nedvesítése miatt fontos, az olaj megakadályozza, hogy túl hamar elpárologjon a víz. A mucin pedig biztosítja, hogy mindezek egyenletesen oszoljanak el a szem felületén. A pislogás “csak” ennyi védelmet tud nyújtani, ezen kívül minden másnak kiszolgáltatott a szemünk a szmog hatásaival szemben. Ennél jobban csak a légzőszerveket károsítja még jobban.
Hogyan lehet egészséges és üde a szemünk?
Szmogriadó esetén próbáljunk minél kevesebbet odakint tartózkodni. A szellőztetést is próbáljuk okosan megoldani. Ezenkívül még más teendők is vannak, amelyekkel hosszú távon megóvhatjuk a szemünket. Az egyik ilyen az alvás, amire sajnos a modern emberek egyre kevesebbet figyelnek.
Egy újszülöttnek 14-17 óra, egy tinédzsernek 9-10 óra, míg egy felnőttnek 7-8 óra alvásra van szüksége. Ez idő alatt a teljes szervezet regenerálódik, nem hiába nevezzük sokszor szépítő alvásnak. A 20-20-20-as szabály is sokat segít a hétköznapokban: 20 percenként 20 másodpercig 20 láb távolságra (6 méterre) nézzünk, ezzel is tornáztatjuk kicsit.
A friss levegő rendkívül fontos
A szemnek minőségi levegőre van szüksége, mivel a szaruhártyánk közvetlenül a levegőből veszi fel az oxigént. A kontaktlencse viselőknek is kiemelten figyelni kell a lencse napi “átdörzsölésére”, mivel a szálló por, a kipufogógáz, pláne szmogos környezetben lerakódik a felszínén. A sportolás, túrázás, sétálás során ajánlott inkább természetközeli úti célt választani.