A lelkiállapot hatása az emésztőrendszerre

2025. január 08.

A stressz számos testi és lelki betegség okozója lehet. Akár fizikai problémákhoz is vezethet, hatást gyakorolhat akár az emésztésünkre is, sőt ez a kettő igen szoros kapcsolatban áll egymással – különösen gyakori jelenség, hogy a stressz refluxot vált ki. 

A reflux kialakulása

A reflux egy nagyon kellemetlen állapot, amelyet orvosi segítség igénybevételével kezelhetünk. Ehhez a Halom Medical Egészségközpont gasztroenterológiai szakrendelésén magasan képzett szakorvosok nyújtanak támogatást. 

Ideális esetben a nyelőcső alsó záróizmai akadályozzák meg, hogy a gyomorsav vissza tudjon áramolni a nyelőcsőbe. Reflux esetén ezek az izmok gyengébbek, és nem látják el megfelelően feladatukat. Alapvetően az idegrendszer és a hormonális rendszer finoman összehangolt egyensúlya szabályozza ezt a folyamatot, amit a stressz kibillenthet ebből az egyensúlyi állapotból, refluxot okozva. 

A stressz és a reflux kapcsolata

Azt láthattuk, milyen módon hat a stressz a reflux kialakulására, azonban a tünetekre is hatással tud lenni.

Többek között növekedhet az érzékenységünk a stressz hatására. Amikor valaki szorong, akkor másképp érzékelheti a fájdalmat is, felerősödhetnek az érzések. Ilyenkor a refluxszal együtt járó tüneteket is sokkal kínzóbbnak érezheti a páciens.

Ennél közvetlenebbül is hozzájárulhat azonban a tünetekhez, például a gyomorsav mennyiségének megnövekedésével. A stressz szerepe alapvetően az lenne, hogy felkészítse a testet az extrém igénybevételre, amit a harc vagy a menekülés jelentene, így megnöveli a gyomorsav mennyiségét is, hogy az elfogyasztott táplálékot hamarabb lebontsa, és gyorsabban jusson energiához a szervezet.

A reflux kialakulásához az kell, hogy a nyelőcső alsó záróizmai ne működjenek megfelelően. A stressz erre is hatással van, gyengítheti az izmok működését, így a gyomortartalom visszajuthat a nyelőcsőbe.

A stressz gyakran van az emberekre olyan hatással, hogy a kevésbé egészséges életmódbeli szokásokat választják. Ezzel azonban csak fokozni lehet a tünetek kialakulását.

Hogyan kezelhetjük a stresszt és a refluxot?

Ha a két probléma együtt áll fenn, akkor célszerű mindkettőt kezelni. Mindenképpen forduljunk szakorvoshoz, aki segít megtalálni az egyénre szabott terápiás megoldást, ami kiterjedhet a stresszkezelésre és az életmódbeli változtatási javaslatokra is.

A stresszkezelés jelenthet meditációt, mélylégzést vagy akár progresszív izomlazítást is. Ha ezeket be tudjuk építeni a napi rutinba, azzal jelentősen csökkenthetjük a tüntetek mértékét. 

A kiegyensúlyozott étrend és a rendszeres testmozgás pedig megnyitja a páciens számára az utat egy egészségesebb, élhetőbb élet felé. Ha sok időt töltünk a szabadban, és kerüljük az egészségtelen, mesterséges élelmiszereket, azzal végső soron nemcsak magunknak, hanem a környezetünknek is jót tehetünk.

Természetesen a gyógyszeres kezelés is enyhülést hozhat, de a tartós megoldás eléréséhez az életmódon is változtatni kell.

Ajánló