A lakossági napelemek előnyei és kihívásai

2024. október 15.

lakossági napelem

Valószínűleg már benned is felmerült a napelem kérdése, főleg a támogatások reklámjai miatt. De vajon tényleg olyan sima ügy ez, mint egy pörgetés a Vulkan Vegas casino felületén? Természetesen nem jelenthetjük ki ezt ennyire biztosan, sőt! Mik az előnyei, és milyen kihívásokkal kell szembenézni annak, aki belevág a napelemes rendszerek telepítésébe? Nézzük meg, hogyan is fest a napelemek világa közelebbről!

Miért pont napelem?

Az utóbbi években a napelemek rohamosan lettek népszerűek, mint egy TikTok trend. Miért? Mert egyre többen döbbennek rá, hogy nemcsak spórolni lehet velük a villanyszámlán, hanem közben a bolygót is megmentheted. Nem rossz, ugye? Amíg a hagyományos energia fosszilis tüzelőanyagok elégetéséből jön, ami masszív szén-dioxid kibocsátással jár, addig a napelemek olyan tiszták, mint a frissen mosott inged. Nulla károsanyag, nulla füst – csak napfény, ami mindent megold.

A napelemek előnyei

Nézzük meg először is a főbb előnyeit egy napelemes rendszernek:

  • Energiamegtakarítás és alacsonyabb számlák. Az egyik legmenőbb dolog a napelemekben, hogy hosszú távon rendesen meg lehet velük takarítani. Ha egyszer felkerülnek a tetőre, onnantól kezdve nem kell sokat foglalkozni velük, csak dolgoznak, és a napból nyerik az energiát. Ez azt jelenti, hogy simán faragni tudsz a villanyszámlán. Akár el is lehet búcsúzni a közüzemi számláktól, ha elég energiát termel a rendszered. Még jobb, ha több áramot csinál, mint amennyit felhasználsz! Sok országban vissza lehet táplálni a hálózatba a felesleget, és ezért csengetnek is egy kis pluszt, vagy kedvezményt kapsz a számláidon.
  • Környezetbarát megoldás. Nem csak a saját zsebed jár jól, hanem a Föld is. Ha napelemet raksz a tetődre, azzal csökkented az otthonod szén-dioxid kibocsátását. Ez azért nagy dolog, mert egyre több figyelmet kap a klímaváltozás, és te is tehetsz érte valamit.  Ha kevesebb energiát kell venned a hálózatból, akkor kevesebb gáz- vagy szénerőművet kell működtetni, és te is a zöld úton jársz.
  • A függetlenség szele. Ha már unod, hogy a szolgáltatók árat emelnek, a napelem lesz a legjobb barátod. Ha saját energiát termelsz, nem függsz az áremelkedésektől, és az áramkimaradások sem érintenek olyan durván, ha van akkumulátorod is.  Akkor is lesz áram, ha mindenki más sötétben ül.
  • Ingatlanérték növelése. Ha el akarod adni a házat, a napelemek komoly pluszt jelentenek. A leendő tulajok is látják majd, hogy alacsonyabb lesz a számlájuk, így jobban érdekelheti őket a ház. Ez különösen menő egy olyan piacon, ahol mindenki az energiahatékonyságot nézi.

A napelemek kihívásai

De azért ne legyünk naivak, van pár akadály is az úton. Nézzük, mik azok a kihívások, amiket nem árt figyelembe venni, mielőtt belevágsz a napelemes kalandba:

  • Magas kezdeti költségek. A napelemek telepítése nem olcsó mulatság. Az egyik legnagyobb baj a napelemekkel ugyanis, az induló költség. Azért nem két forint, hogy felrakjanak a tetőre pár panelt, invertereket és esetleg akkumulátorokat. Az egész buli azért elég drága lehet. Jó, hosszú távon megtérül, de azért nem mindenkinek van zsebből ennyi pénze. Viszont sok országban (például nálunk is) vannak állami támogatások, kedvezmények vagy speciális hitelek, amik segíthetnek összedobni a pénzt. Érdemes utána nézni, mi az, ami neked elérhető, mert sokszor ezeket nem reklámozzák túl.
  • Helyigény és a tető állapota. Oké, hogy szeretnél napelemet, de a házad is szeretné? Először is, kell egy megfelelő méretű és jó állapotú tető, ami elég napot kap. Ha árnyékos a tető, akkor lőttek a hatékonyságnak. Ha meg régi a tető, akkor lehet, hogy előbb újítani kell, mielőtt nekiállsz a napelem telepítésnek. A helyigény is fontos kérdés. Ha a háztető kicsi vagy nem ideális tájolású, akkor előfordulhat, hogy nem tudsz elég panelt telepíteni ahhoz, hogy elegendő energiát termelj.
  • Időjárásfüggőség – a napnak is vannak rossz napjai. Azt persze szintén érdemes megjegyezni, hogy a napelemek nem működnek mindig csúcsformában. Persze napos időben szuper, de mi van, ha borús nap jön? Télen vagy esős napokon az energiatermelés jelentősen csökkenhet, amit szintén érdemes figyelembe venned, ha napelem mellett döntenél. Ilyen esetben például Magyarországon felmerülhet a kérdés, hogy vajon tudsz-e egész évben elég energiát termelni.
  • Karbantartás és élettartam. Ne feledd azt sem ráadásul, hogy még a napelemeknek is kell néha egy kis törődés. Bár általában hosszú élettartamúak (20-30 év), azért időnként ellenőrizni kell őket. Ha porosak, koszosak vagy éppen télen ellepte őket a hó, akkor nem fognak olyan jól teljesíteni, azaz neked intézkedned kell, amint lehetséges. Az inverterek is idővel meghalnak, általában 10-15 év után cserélni kell őket, ami újabb költség.
  • Bonyolultabb engedélyezés és telepítés. De persze az is lényeges dolog, hogy Magyarországon nem elég csak felnyalni a paneleket a tetőre, Magyarországon azért van egy rakás papírmunka is hozzá. A telepítéshez engedélyek kellenek, így ki tudja, mikor jutsz a folyamat végére. Mindenképpen több hónapot számolj rá. Ez elég idegörlő lehet, és hosszú ideig tart, mire mindent elintézel.

Ajánló

Fejezd ki magad stílusos módon

Fejezd ki magad stílusos módon

Az öltözködés nem csupán ruhák viselése, hanem a személyiségünk kifejezésének fontos eszköze. A ruházati kultúra mindig is szerepet játszott abban,...

bővebben