A kutyatulajdonosok általában nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy az állat megtanulja a leggyakoribb vezényszavakat és az azokra adott helyes viselkedésmintákat. Arra azonban kevésbé ügyelnek, hogy az állat jelzéseit megismerjék. Holott ezzel a témával már a tudomány is behatóan foglalkozik.
Az ugatás kétségkívül a kutya legfontosabb kommunikációs eszköze. Nemcsak akkor ugat, ha valami megriasztja vagy idegent lát, hanem akár akkor is, amikor izgatott, figyelemre vágyik vagy meglepett. Vagyis az ugatásnak mindig van valamilyen érzelmi háttere. Ennek megfelelően a különféle érzelmi reakciók eltérő ugatástípusokkal járnak. Erre a kutatók már egy ideje rájöttek, azonban a mesterséges intelligencia új kapukat nyitott meg a témában. A Kutyabarát Magazin híreiben ennek kapcsán számos érdekes tudnivalót közölt.
Mesterséges intelligencia és a kutyaugatás
A Michigani Egyetem kutatói a mesterséges intelligenciát alkalmazva a kutatásuk során elképesztő áttörést értek el, aminek köszönhetően könnyebben megérthetjük a kutyák viselkedését. Habár az MI, vagyis mesterséges intelligencia beszédfelismerő modelljét valójában az emberi beszéd feldolgozására tervezték és hozták létre, azonban mint kiderült, a kutyaugatások elemzése céljából is sikeresen lehet alkalmazni.
Az új technológia megkönnyíti a kutyatulajdonosok dolgát, hogy egyszerűbben megértsék, mit akar velük közölni az állat az ugatás alkalmával. Ezáltal könnyebb reagálni az eb érzelmeire és szükségleteire.
Pontosan hogyan működik az MI?
A kutatók a munka során a Wav2Vec2 elnevezésű beszédprezentációs modellt használták, melyet alapvetően emberi beszéd adatokon képeztek ki. Ez a modell képes volt a kutyaugatás különféle típusait azonosítani. Ilyen például az öröm, a játékosság, a szorongás vagy az agresszió.
A mesterséges intelligencia algoritmusai elemzik a mintákat, illetve a korábban tanultakkal összehasonlítják őket. Ezáltal pontosan meg lehet határozni, hogy milyen érzelmi állapotban van az állat.
Több lehetőség, mint valaha
Az MI nem csupán a kutya érzelmi állapotát tudja meghatározni, hanem azt is, hogy az állat milyen fajtájú, nemű, illetve az életkorát is ki tudja deríteni. Ezeknek az információknak köszönhetően sokkal komplexebb képet kaphatunk kis kedvencünkről. A technológia nem csupán a gazdiknak lehet hasznos, hanem akár állatorvosi rendelőkben és állatmenhelyeken is sokat segíthet, hogy könnyebb legyen az állatokkal kommunikálni, valamint egyszerűen javítani lehessen a jóllétükön.
A kutatók reményei szerint a jövőben tovább fejlődnek az MI-alapú kutyaugatás-felismerő rendszerek, így még több információhoz juthatunk a kutyák megértésében. Ezenkívül remélhetőleg más állatok kommunikációjának dekódolására is képesek leszünk a jövőben.