A kemoterápia utáni hajhullás kezelése lézerrel lehetséges?

2024. november 08.

A daganatos betegek számára a kemoterápia egy hatékony, de megerőltető kezelés, amely reményt ad a gyógyulásra. Sajnos azonban számos mellékhatással kell megküzdenie azoknak, akik ilyen kezelésben részesülnek. 

Az egyik leglátványosabb következménye az eljárásnak a hajhullás, ami a betegek önbizalmát és közérzetét is károsítja. A testi megpróbáltatások mellett a lelki problémák szintén jelen vannak a páciensek életében. A Denza hajhullás kezelése azonban segíthet a kemoterápia végeztével. A betegség kezdetén a legtöbben bizonytalanok abban, hogy mi vár rájuk a kemoterápia során, vajon mikor indul el a hajhullás? Erre keressük a választ cikkünkben, valamint a lézeres terápia hatását is megismerhetjük.

A rák kialakulásának okai

A környezet jelentős szerepet játszhat a rák kialakulásában, hiszen számos külső tényező hozzájárulhat a sejtek rendellenes növekedéséhez és a daganatok megjelenéséhez. A légszennyezés, a káros vegyi anyagok, a sugárzás, valamint a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban használt növényvédő szerek mind jelentős kockázattal járnak életünk során. 

A daganatok pontos kialakulásának oka nem ismert, hiszen számos tényező összjátéka mindez. Éppen ezért még nem tudjuk a gyógymódot sem, amivel mindenki megmenthető lenne. Azonban a kemoterápiás kezelés sok esetben megakadályozza a rákos sejtek szaporodását és terjedését. Mellékhatásai között szerepel a hajhullás is, mely általában a kezelés után 2-4 héttel kezdődik. Egyénfüggő, hogy milyen mértékű a hajvesztés, egyeseknél alig néhány szállal több hullik ki, mint általában, másoknál azonban átmeneti kopaszság is előfordulhat.

Mit okoz a kemoterápia?

A hajhullást a kemoterápia azért idézi elő, mert a kezelés a gyorsan növekvő rákos sejtekre hat, azonban így más hasonlóan gyarapodó egészséges sejt is áldozatul esik a beavatkozásnak. Ilyenek többek között a hajhagymák, melyek nemcsak a hajas fejbőrön károsodhatnak, hanem a teljes testszőrzet kárát láthatja a kemo hatásának.

Sokat számít, hogy milyen összetevőjű és mennyiségű kemoterápiás szert kapnak a betegek. Ezért is lehet különbség a haj- és szőrvesztés mértéke tekintetében az egyes betegeknél. Néhány dolgot azonban érdemes a haj védelme érdekében megtennünk. A hajvágás, fényvédő krémekkel történő védekezés, illetve türelemmel kell lenni a haj növekedésével kapcsolatban, hiszen hosszú idő kell a regenerálódáshoz.

Lézeres terápia előnye

A lézeres hajkezelés nagyban hozzájárulhat a hajnövekedés serkentésében. Mindenképpen tudni kell azonban, hogy sem a kemo alatt és előtt nem alkalmazható az eljárás, mert nem lesz eredményes. A minoxidil gyógyszeres kezeléssel kiegészülve később azonban hatékonyan segíthet, méghozzá kíméletes módon.

Az alacsony szintű lézer mélyen behatol a hajhagymákig, ahol stimulálja azokat, így könnyítve meg regenerálódásukat. Ezáltal pedig felgyorsul a haj növekedése. A non-invazív terápia több alkalmas, azonban már néhány beavatkozás után látványos eredményeket ígér.

Ajánló