Az életünk nagy részét a lakásunkban töltjük, éppen ezért nem mindegy, hogy milyen körülmények vannak benne. A levegő minősége különösen fontos tényező, mivel ezt lélegezzük be minden egyes másodpercben, valamint a bútorok, lakástextíliák is ebben a környezetben vannak folyamatosan. Ha a levegő páratartalma túlságosan magas, akkor az szinte biztos, hogy valamilyen problémát fog okozni, ennek elkerülése tehát fontos feladat.
Mikor érdemes lépni ebben az ügyben?
Ha tisztában vagyunk azzal, hogy a lakásban nagyon magas a páratartalom, akkor nem érdemes megvárni azt, hogy jelentkezzenek a nedvesség káros hatásai. A Trotec – LPV páramentesítőinek használata azonnal csökkenti a páratartalmat, így ezután már nem kell számítani semmilyen nem várt meglepetésre.
Az elvártnál nagyobb páratartalom lecsapódik a falakra, ami kiváló táptalaja a penészgombáknak. A dohos, nehéz, penészgombákkal telt levegő nem csupán kellemetlen szagú, de egészségi kockázatai is vannak, ezért nem kell megvárni azt, hogy jelentkezzenek ezek a problémák.
Honnan lehet tudni azt, hogy magas a páratartalom?
A magas páratartalom legkönnyebben az ablakokon látható. Ha az ablaküveg “izzad”, azon lecsapódást látunk, vagy a falak tapintása nedves hatást kelt, akkor szinte biztos, hogy ez a helyzet a lakás levegőjével. Míg korábban a rosszul záródó ablakok résében folyamatos volt a szellőzés, addig a mai korszerű nyílászárók már tökéletesen zárnak és szigetelnek, ezért a páratartalom a lakásban folyamatosan növekszik.
Mitől lesz a lakásban sok nedvesség?
A párát maga az ember jelenléte is okozza, mivel kilégzéskor vízgőzben gazdag a lehelet, emellett a bőrön keresztül is párologtatunk. Egyéb tevékenységek is növelik ezt az értéket, például a főzés, a fürdés vagy a teregetés. Ha pedig a ház falai szigeteletlenek, hőhidasak, akkor a hideg felületre könnyen kicsapódik a nedvesség, ott pedig egy idő után megjelenik a penész.
A páratartalom csökkentésének lehetőségei
Egyáltalán nem kell elkeseredni akkor, ha azt érzékeljük, hogy a páratartalom magas. A gyakoribb szellőztetés és a szárítógép használata önmagában is csökkenti a páratartalmat, igazi megoldást pedig a páramentesítő készülékek jelentenek, amik a nap 24 órájában figyelik ennek értékét és folyamatosan végzik el a levegő páramentesítését. Az összegyűjtött nedvességet a készülék egy tartályban tárolja, ahonnan szükség esetén ki kell önteni.
A páramentesítő készülékek tényleg hatékonyak?
Azt kell mondanunk, hogy igen, sőt, hogy a házilagos módszerek mellé mindenképpen érdemes ezt a professzionális módszert is bevetni, ezzel ugyanis a lakás páratartalma az optimális értéken tartható. A készülék méri ezt az értéket és igény szerint kapcsol ki és be annak érdekében, hogy a páratartalom a beállított értékek között maradjon.
Az egészséges lakókörnyezet kialakítása a család elemi érdeke, ebbe pedig beletartozik a levegő ideális nedvességtartalmának biztosítása is, melyet szellőztetéssel és páramentesítővel lehet elérni.