Ha tetőfedő anyagot keresünk, akkor elég hamar észrevehetjük azt, hogy választási lehetőségből, elérhető alapanyagokból bizony nincs hiány. Természetesen mindegyik esetében fel kell készülni az előnyökre és a hátrányokra is. A legtöbb esetben azonban nem hiába választják a lemez tetőfedést.
Mire van szükség a fedéshez?
A Káplár fatelep polikarbonát lemezeinek kínálatában garantáltan megtalálhatjuk azt, ami biztos megoldást jelent majd számunkra. Arra is oda kell figyelni, hogy a tető mely részét kívánunk ezzel az anyaggal lefedni.
A kémény körül mindenképpen kéményfedő lemezt kell használni, hogy a szigetelés minden tekintetben ideális legyen. Ennek a kiegészítőnek a specialitása, hogy pontosan illeszkedik a kéményhez, így a tető védelme, valamint a vízszigetelés is biztosítva lesz.
Az antennakivezetésekhez és kábeltovábbító eszközökhöz is megtalálhatjuk a szükséges speciális lemezt. Ha olyan felülettel találkozunk, amit alapesetben nem lehet zsindellyel vagy cseréppel lefedni, akkor szintén alkalmazhatunk tetőfedő lemezt.
Erre ideális választás lehet a horganyzott síklemez, ami 0,5 mm-es vastagságban és 1×2 méteres méretben lehet kapni. A nedvesség bejutása ezzel a kiegészítővel maximálisan megakadályozható. A polikarbonát lemez napjainkban az egyik legnépszerűbb megoldásnak számít, mivel sokoldalú felhasználást biztosít.
Ez tulajdonképpen egy olyan szerves műanyag, ami ütés- és hőálló tulajdonságokkal rendelkezik, továbbá a funkcionalitása mellett az esztétikus megjelenés miatt sem kell aggódni. A modern építészet egyik kedvelt eleme, mivel többféle méretben és kialakításban érhető el.
A polikarbonát eredete
A legtöbb tetőfedő lemez ezt az alapanyagot használja. Még 1898-ban fedezték fel a polikarbonátot, a Müncheni Egyetem egyik professzora, egy bizonyos Alfred Einhorn. Viszont egészen 1953-ig kellett várni ahhoz, hogy forgalomba kerüljön, amikor is a német Bayer vállalat szabadalmaztatta az egyláncú polikarbonátot.
Érdekes tény az is, hogy ugyanebben az időszakban Daniel Fox a General Electricnél szintetizálta a többláncú a polikarbonátot, de a német vállalat szabadalmi elsőbbséget kapott végül.
Azért is kedvelik sokan ezt az anyagot, mert hidegen rugalmas és hajlítható. Az olvadáspontja is magas, 140-150 Celsius fok körül van, a gyulladáspontja pedig 450 Celsius fok.
Hosszú távú megoldás a tetőfedő lemez
A már említett polikarbonát lemez akár 15-20 évig is képes megőrizni a minőségét kültéren. Ezért is olyan népszerű, ráadásul tömör és üregkamrás kivitelben is egyaránt elérhető. Utóbbit általában kiváló hőszigetelő képessége miatt szokás választani. A tömör polikarbonát lemez inkább ipari körülmények között található meg.
A lemez tetőfedés mellett szól az is, hogy viszonylag gyorsan el lehet készíteni, sokkal kevesebb kiegészítőre van szüksége, az élettartama pedig gyakran meghaladja a többi alapanyagét.