Grúzia egy kivételes úticél lehet az utazók számára, mert lenyűgöző környezetben találhatják magukat a turisták, akármerre járnak az országban. Elképesztően sokoldalú természeti adottságokkal rendelkezik: barlangok, sivatagok, tengerpart, szőlőtől duzzadó lankák és még sípályák is tarkítják a tájat.
Grúzia az egykori Szovjetunió egyik tagállama volt, de történelme 3000 éves múltra tekint vissza. Területe nagyon változatos, vannak hegyvidéki és szubtrópusi éghajlatú részei is, valamint rengeteg történelmi helyszín, templom, mecset és múzeum is fellelhető az országban.
Különleges természeti és történelmi kincseinek köszönhetően Grúzia több ősi barlangvárossal is büszkélkedhet. A három legnépszerűbb ezek közül: Uplistsikhe városa, Vardzia barlangjai, illetve a David Gareja kolostorkomplexum. A Wanderers írását olvasva megismerkedhetünk velük, azonban nézzük meg most közelebbről az egyiket.
Isten erődítménye Grúzia közepén
Egy ősi, 3000 éves sziklába vájt település Uplistsikhe, ami a mai Grúzia egyik legkülönlegesebb látnivalója. I. e. kb. 1000-ben alapították a települést, és egészen a 13. századig lakott volt. A kereszténység előtti időkben hatalmas vallási központként funkcionált, a pogány kultusz fontos szentélye volt. A kereszténység térhódítása után is még közel 1000 évig működött és virágzott a város.
A neve annyit jelent: Isten erődítménye. A várost a mongolok rombolták le a 13. században, de a régészeti feltárások során rengeteg lelet került elő, amelyek a késő bronzkortól egészen a késő középkorig tartó időszakból származnak.
Számos olyan templomot is feltártak a régészek, amelyek még a kereszténység térfoglalása előtt épültek, és a Nap istennőjének emelték fel ezeket. Legalábbis a feltételezések szerint így történt. Amikor megérkezett a kereszténység, annak új központjai lettek, és Uplistsikhe elvesztette jelentőségét. Rövid ideig a kétféle hit még létezett egymás mellett, a városban folyt tovább az élet.
A barlangváros részei
Alapvetően három részre osztható ez a monumentális komplexum, egy alacsonyabban fekvő déli részre, valamint a középső és a felső területekre. Összességében 8 hektárt foglal el, amelynek a legnagyobb részét a középső területek teszik ki.
Itt számos sziklaformáció található, és egy szűk, sziklába vájt alagút és hágó köti össze az alsó résszel. A középső területről keskeny átjárók és lépcsők nyílnak a különféle sziklaformációk felé.
Uplistsikhe újraéledt
A 19. században még por és homok borította a várost, de hatalmas erőfeszítések árán sikerült végül kiszabadítani alóla. A feltárás rengeteg szakértő gondos munkájának és alapos tanulmányozásának az eredménye. Így a grúz kultúrának ez a fontos kincse ma már az UNESCO világörökségi helyszíneinek javaslati listáján szerepel.
A grúz kultúra és történelem megismerése nagyon izgalmas, hiszen annyi mindent lehet itt találni. Azonban nem szabad megfeledkezni a gasztronómiáról sem, hiszen az ország világszerte ismert ételeiről is.