Az okosotthon rendszer tervezése komplex folyamat: megvásárolni, telepíteni, üzembe helyezni, összekapcsolni és használni az épületautomatizáláshoz szükséges berendezéseket. A megfelelő tervezéssel elkerülheted a leggyakrabban előforduló buktatókat. Alábbi cikkünkben megismerheted az okosotthon megoldások tervezésének 5+1 egyszerű lépését!
Okosotthon megoldások
Az intelligens épület (angolul intelligent building) olyan építmény, amely külső beavatkozás nélkül képes ellátni funkcióit. Az intelligens épületek célja, hogy konfortosabbá, egyszerűbbé és biztonságosabbá tegyék a benne élő és/vagy dolgozó személyek életét. Megkülönböztetünk okos épület típusokat, így beszélhetünk: okos ház (smart house), okosotthon (smart home), okos iroda (smart office) kategóriákról. Az intelligens épületek komplex hálózatát és az ezekhez tartozó kiegészítő infrastrukturát okos városnak (smart city) nevezhetjük.

Az okosotthon célja a lakásban fellelhető rendszerek és alrendszerek összehangolt, automatikus működésének a biztosítása.
A biztonsági-, hűtő- és fűtőrendszer, világítás, garázsajtó, nyílászárók, öntözőrendszer, redőny és háztartási gépek mind csatlakoztathatóak az intelligens otthon rendszeréhez. A fejlett intelligens otthon képes tanulni a lakók viselkedési mintái és preferenciái alapján. Így észrevehetetlen digitális házvezetőnőként folyamatosan javíthatja a szolgáltatási színvonalat.

Az okosotthon rendszer tervezésének gyakori hibái
Számtalan hiba állhat az intelligens otthon elképzeléseink megvalósításának útjába. Melyek az intelligens otthon megvalósítását leginkább szabotáló hibák?
- Tervezés hiánya: Mint minden komplex projektnél, így az épületautomatizálásnál is érdemes a tervezéssel kezdeni. Ez a lépés akár hetekig is tarthat és sokszor elkerülhetetlen a szakértő bevonása, azonban a tervezéssel csökkenthető a később jelentkező technikai komplikációk esélye. Az igényfelmérés és a tervezés garantálja, hogy az elkészült okosotthon rendszer valóban megfeleljen a felhasználói elvárásoknak és a technikai kritériumoknak.
- Túl komplikált rendszer: Ez a hiba szorosan összefügg az előbbivel. A tervezés elhagyása, vagy a helytelen igényfelmérés következtében előfordulhat a túl komplex intelligens otthon rendszer implementálása. Az ilyen rendszerek nem csupán felesleges anyagi terhet jelenthetnek, de a kihasználatlan funkciók és eszközök csökkenthetik a felhasználók hajlandóságát az intelligens otthon rendszer használatára.
- Szakértői segítség hanyagolása: Amennyiben nem rendelkezel a szükséges informatikai és műszaki ismeretekkel, érdemes szakértői segítséget kérni az okosotthon rendszer kialakításában. Bár idegen nyelven számtalan részletes oktatóanyag, útmutató és gyártói videó érhető el, ezek nem mindig pótolják a szakértői segítséget.
- Inkompatibilis eszközök választása: Az épületautomatizálási elektronikai cikkek piaca igen telített. Egy-egy termékkategória akár több száz eltérő eszközt is tartalmazhat. Előfordulhat, hogy eltérő márkájú termékek vásárlása mellett döntesz. Ilyen esetben fokozottan figyelj arra, hogy a megvásárolt berendezések kompatibilisek legyenek egymással. Ellenkező esetben az eszközök nem tudnak egymással kommunikálni.
- Túl kevés kontrollálási lehetőség: Törekedj arra, hogy az okosotthon rendszert több felületről tudd irányítani. Célszerű olyan intelligens otthon szoftvert választani, amely a mobilra és tabletre letölthető applikáció mellett, rendelkezik webes felülettel is. Ügyelj arra, hogy a választott szoftverben az igényeidnek megfelelő szofisztikáltsággal tudd beállítani az automatizációs folyamatokat.
Az okosotthon rendszer tervezés lépései
0. lépés: Határozd meg az igényeidet az okosotthon tervezés előtt!
Az egyik legfontosabb lépés, hogy pontosan felmérd az okosotthon jelenlegi és jövőbeli felhasználóinak igényeit. Míg bizonyos személyek a teljeskörű épületautomatizálásra törekszenek, másoknak elegendő mondjuk a világítás, a redőnyök és a klíma automatizálása. Ahhoz, hogy sikeres igényfelmérést végezhess, az alábbi kérdéseket mindenképpen érdemes megválaszolni:
- Mekkora összeget szeretnél fordítani az okosotthonod megépítésére?
- Mely alrendszereket szeretnéd automatizálni? (Biztonsági-, hűtő- és fűtőrendszer, világítás, garázsajtó, nyílászárók, öntözőrendszer, redőnyök és háztartási gépek.)
- Mennyi időn belül szeretnéd befejezni az épület automatizálását? Mely alrendszerek élveznek prioritást?
- Hány ember fogja használni az intelligens otthont?
- Milyen eszközről szeretnéd vezérelni az okosotthon rendszert?
- Van már okosotthon eszközöd? Szeretnéd, hogy az új rendszer kompatibilis legyen a régi berendezésekkel?
- Milyen mélységben szeretnéd az automatizációs folyamatokat vezérelni?
- Inkább használatra kész okosotthon megoldást szeretnél, vagy az alapoktól akarod felépíteni?
1. lépés: Tervezd meg az okosotthon rendszert!
Minél több alrendszer automatizálása és összekapcsolása mellett döntöttél a 0. lépésnél, annál nagyobb műszaki és informatikai kihívást jelent az 1. lépés. Ennél a fázisnál érdemes lehet szakember segítségét igénybe venni, ha nem boldogulsz egyedül a tervezéssel.
A tervezési folyamatot némileg megkönnyíti, ha vezeték nélküli berendezések mellett döntesz, így a szenzorok egy részét nem kell sem internet, sem áramforrást biztosító kábelezéssel ellátni.
2. lépés: Szerezd be a szükséges okosotthon eszközöket!
Miután végeztél a tervezési folyamattal, következhet a szükséges okosotthon eszközök beszerzése. Ne korlátozd a keresést a hazai forgalmazókra! Jelentős megtakarításra tehetsz szert, ha feltérképezed a nemzetközi elektronikai webáruházak kínálatát. A termék garancia kondícióira és az esetleges vámköltségekre viszont érdemes fokozottan figyelni.
Milyen részei vannak egy okosotthon rendszernek?
- Vezérlőegység: Feladata a beérkező adatok fogadása, feldolgozása és a beavatkozók szabályozása. A vezérlőegységre tekinthetsz okosotthonod agyaként.
- Érzékelő egységek (szenzorok): A külső környezet érzékeléséért felelős berendezések. Hang, fény, hőmérséklet, páratartalom és számos egyéb környezeti elem mérését teszik lehetővé. A szenzorokra tekinthetsz az okosotthon érzékszerveiként.
- Beavatkozók (aktorok): Olyan szelepek, motorok és kapcsolók, amelyek a vezérlőegység által küldött parancsokat végrehajtják.
- Kommunikációs interfész: Ezen a felületen tudsz parancsokat adni az okosotthonodnak. Ez lehet egy interneten keresztül elérhető weboldal vagy egy okostelefon applikáció.
- Busz (sín): Az adatok és tápfeszültségek szállításáért felelős eleme a rendszernek.
A 0. és 1. lépésben meghatározottak szerint keresd meg a fenti kategóriába tartozó szükséges okosotthon eszközöket. Ne feledkezz meg a termék kompatibilitásról vásárlás közben!
3. lépés: Telepítsd az intelligens eszközöket!
Megérkeztek a termékek? Akkor kezdődhet az okosotthon eszközök telepítése! Mivel rengeteg eltérő termék elérhető, így ennél a lépésnél a legjobb tanács amit adhatunk az, hogy kövesd a gyártói instrukciókat. Minden termékhez van egy írásos telepítési útmutató (ha kidobtad, keresd fel a gyártó weboldalát). A dokumentum lépésről-lépésre leírja, hogyan lehet telepíteni az adott eszközt.
4. lépés: Kapcsold össze az okosotthon eszközöket!
Sikerült rögzíteni a szenzorokat, gondoskodtál a berendezések áram- és internetellátásáról. Ahhoz, hogy a rendszer működőképes legyen, nincs más hátra, mint az okosotthon eszközök összekapcsolása. A legtöbb okosotthon szoftverrel ezt egyszerűen elvégezheted. A folyamat hasonló nehézségi fokú, mint egy számítógépes program telepítése, vagy a WiFi hálózathoz történő csatlakozás.
5. lépés: Javítsd folyamatosan okosotthon rendszered!
Az utolsó lépésről sokan megfeledkeznek. Ahhoz, hogy a legtöbbet hozhasd ki okosotthon rendszeredből, két dologra van szükség: időre és folyamatos optimalizálásra.
Ahogy fent olvashattad, a modern okosotthon megoldások képesek a lakók szokásaiból és preferenciáiból tanulni, ahogy egy jó tanár tanul a diákjaitól. Így a fejlett intelligens otthon rendszerek idővel képesek perszonalizálni a szolgáltatásokat.
Ezen túl a használat során szerzett tapasztalatok további optimalizálási lehetőséget nyújtanak. Zavaró, hogy nincs mozgásérzékelő szenzor a garázsban, így nem kapcsol fel a világítás magától? Szeretnél a cirkadián ritmusnak megfelelően a napkeltével egyidőben, napfényre ébredni, de este kiszűrni a fényeket? Az okosotthon egy dinamikus rendszer, amely változó igényeid és felhasználói tapasztalataid alapján személyre szabható.
Az okosotthon megoldások és okosotthon ötletek
Fenti cikkünkben megismerhetted az okosotthon fogalmát, a tervezés során felmerülő legjellemzőbb hibákat és a tervezés 5+1 lépését.
Kezdd az intelligens otthon kialakítását igényfelméréssel, amely segít abban, hogy a rendszert használók biztosan elégedettek legyenek otthonukkal! Ezután fogj alapos tervezésbe, így biztos lehetsz abban, hogy a megfelelő eszközöket szerzed be! Ezt követően vásárold meg a szükséges berendezéseket! Fontos, hogy végezz alapos piackutatást a legjobb ár-érték arányú eszközök megtalálásához és ne tartózkodj a nemzetközi beszállítóktól sem! Végül pedig telepítsd a megvásárolt eszközöket és kösd őket össze! Ahhoz, hogy okosotthon rendszered tökéletes legyen, törekedj a folytonos optimalizálásra! Figyeld meg saját és lakótársaid életvitelét, visszatérő szokásait és keresd azokat az épületautomatizálási lehetőségeket, amelyekkel még teljesebbé tehető rendszered.