Mit kell tudni a kárpáti borzderesről?

2024. március 14.

Nem mindegy, hogy milyen fajtájú szarvasmarhát választanak azok, akik most kezdenek hozzá a marhatartáshoz. A kárpáti borzderes ideális választás több szempontból is: a teje jó minőségű, mindemellett a betegségekkel szemben is ellenálló jószágról beszélünk.

Ápolásához, tartásához minden kellék beszerezhető az AnivetDirect webáruház tartástechnológia kínálatából.

A kárpáti borzderes eredetéről

A fajta ősének az úgynevezett parasztmarhákat lehet tekinteni. A Kárpát-medencében a bronzkortól fogva évszázadokon át a rövid szarvval rendelkező, kistestű marhákat tartották. Fontos elvárás volt ezen állatokkal szemben, hogy jó legyen a tejhozamuk, a húsuk és igavonásra is alkalmasak legyenek. Mindemellett az élettartamukra és az ellenállóságukra sem igen lehetett panasz.

A kárpáti borzderes fajta a ma ismert formáját a 19. század második felében nyerte el, először pedig dr. Csukás István hivatkozik rá a szakirodalomban kárpáti borzderesként. Ahogy megjelent a nagyüzemi állattartás, úgy szorult vissza a háztáji gazdálkodás.

Ezzel együtt le is cserélték a kárpáti borzderes megmaradt hazai állományait. Magyarországról bő 30 évre el is tűnt a kárpáti borzderes. Ugyanakkor a háztáji állattartás kapcsán az utóbbi időszakban történtek változások, bár ezen folyamatok igen lassúak.

Nem profitorientált környezetbe való

Egyetlen ilyen fajtájú szarvasmarha képes lehet fedezni egy teljes család tejigényeit, és ebbe beleértendők a tejtermékek is. Ha van szaporulat, akkor még a marhahúsigények kapcsán sem kell hipermarketekbe menni.

Az viszont tény, hogy intenzív tartáshoz nem való a kárpáti borzderes. Akik a maximális profitra törekednek, azok számára más marhafajta az ideális.

Ezért ideális kezdő marhatartóknak

A kárpáti borzderes egy kistestű, szelíd állat, és nem is kell speciális feltételeket biztosítani a tartásához. Szerény körülmények között is jól érzi magát, nincsenek különleges igényei a takarmányozás kapcsán sem, mégis egészséges borjakat tud nevelni. Az elléshez sem igényel segítséget.

E fajta tenyésztőinek csupán akkor kell kihívnia az állatorvost, ha a marhák krotáliázásáról van szó, vagy az éves kötelező vérvételre kerül sor. A betegségekkel szemben nagyon ellenálló az állat. A borjak nagyon gyorsan növekednek, már fél éves korukra elérhetik a 200-250 kilogrammot.

Csak 2008 óta van jelen ismét itthon a kárpáti borzderes

Ez a fajta Romániából került vissza Magyarországra még 2008-ban, amikor Zemplénben a Polyán Egyesület hozott hazánkba 19 egyedet. A rá következő évek során 100 nőivarú egyed került az ország határian belülre.

2019-ben alakult meg a Kárpáti Borzderes Szarvasmarha Fajta Tenyésztők Egyesülete, amely mára már csaknem száz taggal büszkélkedhet. Azóta a kárpáti borzderes elismert fajta lett nem csak Magyarországon, hanem az EU-ban is.

A tenyészállatokkal szemben elvárás, hogy kizárólag fajtaazonos, megvizsgált genetikai hátterű egyedek lehetnek, ennek megállapításához pedig a Nébih-Ádi Genetikai Laboratórium ad segítséget.

Ajánló