Építkezésnél és lakásfelújításnál a konyhatervezés egy nagyobb figyelmet igénylő projekt. Egy új konyha sokba kerül és nem is biztos, hogy minden évben cserélni szeretnéd. Így hát nem marad más, mint az alapos, minden igényt és lehetőséget figyelembe vevő konyhatervezési folyamat.
A konyhatervezésnek megvannak a maga szabályai, amiket ha figyelembe veszel, akkor jó eséllyel egy nagyon jól használható, kényelmes konyhád lesz. Ezek a konyhatervezési szabályok nem bonyolultak. Ha logikusan átgondolod őket, te magad is rájössz, hogy van bennük ráció. Viszont nulla konyhatervezési tapasztalattal azért elkél a segítség, hogy biztosan ne fuss bele nagy hibákba, amik utána éveken keresztül bosszúságot okoznak neked.
Tematikusan összeszedtük neked a legfontosabb tudnivalókat a sikeres konyhatervezéshez. Lépésről lépésre végigvezetünk téged a legfontosabb tervezési fázisokon.
Konyhatervezés alapjai
Kiindulásként az alapokkal ismerkedhetsz meg. A konyhatervezés ugyanis nem azzal kezdődik, hogy egymás mellé rakosgatod a tervező asztalon a különféle szekrényelemeket. A nulladik lépésben egy kicsit messzebbről közelítünk:
- Tisztázzuk, hogy mi miatt kell alaposan átgondolni, hogy milyen konyhát tervezz.
- Rávilágítunk, hogy mi a sikeres konyhatervezés titka.
- Végigvezetünk a konyhai munkafolyamatokon. Ezzel tisztában lenni a konyhatervezés alapvető feltétele. Ha ezeket nem ismered könnyen hibázni fogsz.
- Végül pedig elhangzik a konyhatervezési varázsszó a munkaháromszög szabály. A munkaháromszög segít abban, hogy egy igazán hatékony konyhád szülessen.
Ezekről részletesebben ebben a cikkben olvashatsz:
A konyhai elrendezést befolyásoló tényezők
Amint az előző cikkből megszerezted a szükséges alaptudást a konyhatervezéshez, tehetsz egy következő lépést előre. Ebben megismered mindazokat a tényezőket, amik voltaképpen meghatározzák, hogy milyen konyhád lehet:
- konyha alapterülete,
- konyha alakja,
- kiállások,
- fűtés,
- nyílászárók.
Ugyanis a tervek nem mindig valósíthatóak meg a gyakorlatban. Bármennyire is szeretnél például hatalmas konyhaszigetet, ha nincs elég helyed rá, le kell mondanod róla. Mielőtt nagyon beleszeretnél a fejedben megszülető tervekbe és a Pinterestről mentett konyhákba, jobb ha a visszatérsz a valóságba.
Ezekről a konyhatervezést meghatározó tényezőkről ebben a cikkben olvashatsz:
Konyhai elrendezések
A konyhatervezés következő lépéseként az a feladat, hogy az igényeidet és lehetőségeidet mérlegelve már vizuálisan is elkezd a tervezést.
Ehhez ismerned kell, hogy milyen konyhai elrendezések léteznek. Bár léteznek tipikus konyhai elrendezések, de persze semmi nincs kőbe vésve. Ezeket nyugodtan lehet egymással kombinálni és egyedi elrendezést tervezni.
- egysoros konyha,
- párhuzamos konyha,
- L alakú konyha,
- U alakú konyha,
- G alakú konyha,
- konyhaszigetes konyha
Azért jók ezek ezek a tipikus konyhai elrendezések, mert vezetik a kezed a tervezésben, mankóként használhatod őket. Ha a helyiség engedi, akár többféle elrendezés közül is válogathatsz. Felnyitjuk a szemed, hogy az egyes konyhai elrendezéseknek mik az előnyei és az is kiderül, hogy melyik elrendezés a legpraktikusabb.
A konyhai elrendezésekről részletesen ebben a cikkben olvashatsz:
Konyhai méretek
Ha eljutottál odáig, hogy megvan a konyhai elrendezésről is az elképzelésed, jöhet a tervezés következő fázisa. Ebben a szakaszban jön a konyhai matek. A konyhai matekhoz tartozik az összes olyan konyhai méret, amivel tisztában kell lenned, hogy a végén egy kényelmes konyhád legyen. Tudod például, hogy
- Milyen magas az ideális konyhai munkapult?
- Mennyi helyet kell hagyni az alsószekrény és a felsőszekrény között?
- Milyen széles konyhaszekrények léteznek?
- Mekkora helyet kell hagyni, hogy a szekrények között elég széles folyosó legyen közlekedésre?
Ebben a cikkben összeszedtük neked az összes fontos konyhai méretet:
A konyhatervezés folyamata
Ahogy láttad a konyhatervezés egy eléggé összetett kérdés, tisztában kell lenni a szabályokkal. De ha ezeket betartod, akkor végeredményül egy kényelmes, jól funkcionáló konyhád lesz, amiben öröm főzni.
Hacsak a konyha adottságai nem kötik meg nagyon a kezedet abban, hogy mit hova helyezhetsz el, akkor nagyon sokféle elrendezést lehet kialakítani. Konkrét tervek nélkül nagyon nehéz elképzelni, hogy milyen is lesz a konyha, ezért érdemes ceruzához és papírhoz nyúlni. Akár milliméterpapíron, akár négyzetrácsos papíron készíts a különböző elrendezésekről méretarányos konyhatervet:
- Először is kell egy méretarányos alaprajz.
- A terveken jelöld be a kiállásokat, a nyílászárókat és a fűtést. Ezek lesznek a fix pontjaid, amihez minden mást igazítani kell.
- A terveken pontosan jelöld be a konyhai berendezéseket, hogy mit hova tennél. Rajzold be a hűtőt, a mosogatót, a mosogatógépet, a főzőlapot, a sütőt. A hűtő-mosogató-főzőlap hármasának elhelyezésekor a munkaháromszög szabályai érvényesüljenek.
- Azt is tervezd meg, hogy hova milyen széles szekrények kerülnek.
- A kész tervek között már sokkal könnyebben tudsz majd mérlegelni, hogy melyik elrendezés tetszik jobban, melyik áll hozzád közelebb, melyik felel meg jobban a te és a családod igényeinek.
A konyhatervezést ne siesd el! Szánj időt arra, hogy felmérd milyen igényei vannak a háztartásodnak. Ezekből kiindulva kezdd el a tervezési folyamatot és amikor készen vannak a tervek, hagyj időt magadnak, hogy mérlegelj melyik verzió lesz a legjobb.