Ha síelni indulunk, akkor nemcsak a felszerelésre, hanem a síruházatra is oda kell figyelnünk. Nem mindegy mit veszünk fel, ugyanis ez véd meg minket az időjárás viszontagságaitól. Ha rosszul választunk, akkor az rányomja a bélyegét az egész utazásra, az biztos!
Mielőtt elindulunk
A sífelszerelés és az aláöltezet is fontos része lesz az utunknak. De ami legalább ennyire kötelező elem az nem más, mint az utasbiztosítás. Ha azt szeretnénk, hogy akkor se váljon horrorrá az út, ha történik egy kisebb balesetünk, akkor enélkül ne induljunk el!
Külföldi utak esetén akár több milliós kiadást is jelenthet egy-egy orvosi ellátás. Ezt érdemes elkerülni egy olyan utasbiztosítással, mely fedezi az ilyen módon felmerülő költségeket, ha valami probléma adódna.
A síruházat legalsó szintje: az aláöltözet
Egy síöltözet mindössze három rétegből és kiegészítőkből kell álljon. Az első az aláöltözet, melyet “first layer” vagy “base layer” néven is megtalálhatunk. Ez kerül közvetlen a testünkre, és erre fogjuk a további rétegeket magunkra ölteni.
Speciális anyagból készülnek, szövésük kifejezetten téli sportokhoz van kialakítva, a külső felületre vezetik el a nedvességet, hogy onnan könnyen elpárologhasson. Így szárazok maradhatunk, miközben melegen tart minket.
Sokan elkövetik azt a hibát, hogy pamut aláöltözetet használnak. Ezt kerüljük, mert magába szívja a nedvességet, ezáltal nehezebben szárad, ami pedig egyenes út a megfázáshoz.
A melegítő réteg
Az aláöltözetre jöhet a melegítő réteg, mely akár több darabból is állhat. Hogy mennyiből, az attól függ mennyire hideg van kint, vagy mi magunk mennyire vagyunk fázósak.
Amikor beszerezzük ezeket a darabokat, akkor fogjuk látni, hogy többféle vastagságú és kialakítású pulóver közül válogathatunk. A polár anyag a legjobb, ez hosszútávon is melegen tart. A méretet illetően a kényelem a legfontosabb, amihez az kell, hogy se túl feszes, se túl bő darabot ne válasszunk.
A síkabát
Ez lesz az utolsó, legkülső réteg. Vannak külön síeléshez és snowboardozáshoz kialakított ruházatok is. Előbbi szűkebb szabású, mivel nem kell akkora mozgástartomány a karoknak és a törzsnek. Ellenben egy snowboard kabát bővebb, nagyobb mozgást tesznek lehetővé. A síkabátokban több szellőzőbetét és zseb is megtalálható, belsejében hófogóval, a kapucnijuk pedig jellemzően levehető.
A választás során fontos, hogy 5000 mm feletti legyen a vízállósága, mely átlagos időjárás esetén megfelelő. Ha viszont az extrém körülményekre is szeretnénk felkészülni, akkor a 10000 mm felettiekkel érdemes szemezni.
A sínadrág
Itt is van különbség a szabásban: a sínadrág szűkebb, míg a snowboardosoknak szánt bővebb. Érdemes a bokarésznél megerősített változatot választani, mert ez extra védelmet jelent.
További kiegészítők
Nem feledkezhetünk meg a többi kiegészítőről sem. Ezek nélkül elég keserves időszakot töltenénk a sípályán. Kelleni fog párásodásmentes síszemüveg, a hosszú szárú sízokni, a vízálló kesztyű és a sapka.
Ha a fentiekre odafigyelünk, és mindent időben beszerzünk, akkor nem lehet gond!