Így érdemes felkészülni a vastagbéltükrözésre

2024. március 21.

A vastagbéltükrözés vagy kolonoszkópia a vastagbélrák és egyéb bélrendszeri betegségek korai felismerésében segít. Az alapos előkészületek nemcsak a vizsgálat sikerességéhez elengedhetetlenek, hanem hozzájárulnak a páciens kényelméhez és biztonságához is.

Amikor a vastagbéltükrözés szóba kerül, sokakban felmerül a kérdés, hogyan készüljenek fel rá? Az Affidea Magyarország kolonoszkópia vizsgálatát végző, orvosokból és asszisztensekből álló csapat segítségével szedtük össze a legfontosabb tudnivalókat. 

Konzultáció és előzetes kontroll

A beavatkozást megelőzheti vérvétel, amely az egészségi állapotot méri fel, valamint képalkotó eljárások, például hasi ultrahang, CT vagy MRI. Szükség akkor lesz EKG-ra, ha a kolonoszkópia altatásban történik. 

A véralvadásgátló gyógyszereket gyakran felfüggesztik vagy injekciós formára állítják át a vizsgálat előtti napokban. Így minimalizálják a vérzés kockázatát, különösen, ha biopsziát végeznek, vagy polipeltávolítást terveznek. 

Az orvos azt is elmondja, hogy a szokásos gyógyszerek közül melyiket szabad folytatni és melyiket kell ideiglenesen szüneteltetni. A cél az, hogy ne befolyásolják negatívan az eredményt. 

Ha a páciensnek tartós betegsége van vagy altatásra van szükség, előfordulhat, hogy további szakorvosi konzultációkkal bővül az előkészületek sora.

Béltisztítás és diéta a siker titka

A vastagbéltükrözés sikere jelentős mértékben függ a bélrendszer állapotától, ezért a beavatkozás előtti napokban különös figyelmet kell fordítani az étrendre. Ehhez az orvos béltisztító készítményeket is felír. 

  • Rostmentes diéta: A vizsgálatot megelőző 1-2 napban kerülni kell a magas rosttartalmú élelmiszereket, mint a hús, zöldségek, gyümölcsök és magvak. 
  • Folyadékbevitel növelése: Az előkészület során fontos a fokozott folyadékbevitel, hogy segítse a béltisztító szerek hatékonyságát.
  • Folyékony étrend: A beavatkozás előtti utolsó napon már csak folyékony táplálékok javasoltak, szűrt gyümölcslé, tea vagy szénsavmentes ásványvíz. 

Kényelem, biztonság, pontos eredmény

Altatás esetén a pácienst a vastagbéltükrözés után egy-másfél órán át megfigyelik. Ezalatt az idő alatt infúziót is kap. Hazatérve sokan tapasztalhatnak kellemetlenséget, amelyek általában néhány órán belül megszűnnek. 

A hasfájás, amely leginkább szélgörcsök formájában jelentkezhet, enyhíthető sétával. Ez elősegíti a bélben maradt levegő távozását. A béltisztítás miatti hasmenés okozta irritáció kezelésére enyhe bőrápoló kenőcsök használata tanácsos.

A vastagbéltükrözést megelőző diéta csökkenti a komplikációk kockázatát, így a vizsgálat biztonságosabb és kényelmesebb lesz a páciens számára. Ahogy az előkészületek teszik lehetővé azt is, hogy az orvos jól lássa a bél falát és pontosan azonosítsa az elváltozásokat.

Ajánló

Kilincs pajzzsal

Kilincs pajzzsal

A pajzsról sokaknak a középkori lovagok juthatnak eszébe, pedig otthonunk hősies védelmezőjének, a bejárati ajtónak is fontos védelmezője, hiszen a...

bővebben