A 2-es típusú cukorbetegség remissziójáról abban az esetben beszélhetünk, ha a HbA1c érték legalább 3 hónapon át 6,5% alatt marad anélkül, hogy a vércukorszint csökkentése céljából bármiféle terápiát alkalmaznánk.
Az étrend megváltoztatása 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő felnőtteknél remissziót eredményezhet
A LifestylePro Academy vegán életmód és táplálkozási tanácsadó képzésén számos információ elhangzik a 2-es típusú cukorbetegségről és a kezelésének az étrendi vonatkozásairól. Az étrend megváltoztatása ugyanis primer terápiaként a leginkább hatékony módszer a remisszió elérésében.
A 2-es típusú cukorbetegség (T2D) a felnőttek mintegy 10,5%-át érinti az Egyesült Államokban és egyre gyakoribb a fiatalabb korosztályok esetében is. Kezelés nélkül súlyos szövődmények kialakulásához vezethet – vesebetegséget, vakságot, szív- és érrendszeri betegségeket, érelmeszesedést, szívelégtelenséget okozhat. Ezek amellett, hogy rontják az életminőséget, hozzájárulhatnak a halálozási ráta növekedéséhez is.
A T2D-ben a remissziónak prioritásnak kell lennie
Mivel a remisszióban benne rejlik a betegség kiújulásának esélye, így egyénenként határozandó meg, hogy a kedvező állapot miként tartható fenn, és ebben az étrend megváltoztatása mint primer beavatkozás mekkora szerephez jut.
A legújabb kutatások arra utalnak, hogy az intenzív életmódbeli beavatkozás – a megfelelő étrend, a kellő testmozgás és a jó minőségű és mennyiségű alvás – remissziót idézhet elő anélkül, hogy mellékhatásokat okozna.
A kutatás során az elsődleges beavatkozás a diétás étrend volt
Ezt egyéb életmódváltással vagy anélkül végezték el. A diétába beletartozott a kalóriakorlátozás, a makrotápanyag-egyensúly kialakítása, valamint a növényeket előtérbe helyező vagy egyéb speciális étrendi minták.
A végeredmény a káros hatások hiányában a remisszió volt, a glükózszint csökkentésére irányuló aktív gyógyszeres terápia nélkül.
Miért optimális a T2D-ben szenvedő felnőttek számára a remisszió?
A remisszió (de már maga a glükózszint alacsonyabb szinten tartása is):
- Megelőzheti a mikro- és makrovaszkuláris szövődmények kialakulását
- Mérsékelheti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának a veszélyét
- Javíthatja a lipoprotein profilt
Mit tartalmazhat az étrend?
Egyetértés volt abban, hogy az étrendnek:
- tartalmaznia kell teljes értékű növényi élelmiszereket – teljes kiőrlésű gabonaféléket, zöldségeket, hüvelyeseket, gyümölcsöket, dióféléket és magvakat.
- az összeállítása során minimalizálni kell a hús (és más állati termékek), a finomított élelmiszerek, az ultra-feldolgozott élelmiszerek (sajt, feldolgozott és vörös húsok) a hozzáadott zsírokat tartalmazó élelmiszerek felhasználását és fogyasztását.
A teljes értékű növényi étrend ugyanis bizonyítottan alkalmas mind a kezdeti, mind a tartós remisszió elérésére. Ez jó hír mindazoknak, akik hathatósan tenni akarnak az egészségük helyreállításáért, a szövődmények kialakulásának megelőzéséért.