Bútorszövetek fajtái
A bútorszöveteket és lakástextíliákat többféle módon lehet csoportosítani. Akár szövetszerkezet, mintázat, alapanyag vagy használhatóság szerint is. Ebben a cikkben ezeket a csoportosítási elemeket vesszük végig egyesével.
Bútorszövetek csoportosítása a szövetszerkezet szerint
A bútorszöveteket alapanyag szempontjából több csoportba is lehet sorolni. A legismertebb bútorszövet anyagok a következők:
- plüss szövet
- jacquard szövet
- Nyüstös bútorszövet
- Bútorbrokát
- Bútordamaszt
- Gobelin szövet
- Aqua clean szövet
Nézzük meg őket egyesével, hogy melyik szövettípusról és alapanyagról mit érdemes tudni.
Plüss szövet
A plüss szövetek kategóriájába tartozna az ún. mokettek és a bútorbársonyok is. Megjelenésüket tekintve esztétikusak és dekoratívak. A nagy hátrány a plüss szöveteknek, hogy a használat során elkopik felülete. Ez a gyakorlatban úgy jelentkezik, hogy elsőként kifényesedik a felület, majd ki is kopik.
A legtöbb esetben egyszínű textília formában árulják őket. Míg korábban akár 100% gyapjúból készültek ezek a plüss szövetek lenne, de a magas ára miatt manapság poliakrilnitril és viszkóz szállal is keverik a gyapjút. A kopásállóságot poliamid szálakkal szoktál növelni.
A plüss szöveteket több területen is használják: bútorok bevonására, színházi függönyökhöz, mozikfüggönyökhöz, közlekedési eszközök üléseit is előszeretettel borítják ilyen anyaggal (pl vonatok, buszok).
Jacquard szövetek
A jacquard szövetek nevét onnan kapta, hogy Jacquard gépeken állítják elő az anyagot. Az alapanyg készülhet gyapjúfonalból, de akár selyemből, pamutból vagy lenből is akár.
Nyüstös bútorszövet
A nyüstös bútorszövet előállításához nyüstös gépet használnak, innen is kapta a nevét ez a szövet. A kopásállósága gyengépp, mint a gyapjúnak vagy a jacquardnak, de előszeretettel használja a bútoripar és az autóipar is. Főként bútorok és ülő felületek bevonására.
Bútorbrokát
A bútorbrokát eredetileg hernyóselyemből készült. Manapság a selyem típsú inkább műselyemből vagy szintetikus selyemből készül. Esetleg ezek keverékéből. Ha valaki bútorszövetet készít, akkor arra egyszínű, tört színárnyalatú változatot használ. Előszeretettel használják antik- és stílbútort bevonásához, újrakárpitozásához. De egyre többször előfordul terítő vagy dekorációs függöny anyagaként egyes lakásokban.
Bútordamaszt
A bútordamaszt a bútorbrokátnál erősebb típusú bútorszövet. Az alapanyaga mercerezett pamut vagy len szokott lenni. Előnye, hogy dekoratív, de közben visszafogott megjelenést biztosít. Mintázata lehet virágis, leveles. Gyakran használják luxus és biedermeier bútorokon.
Gobelin szövetek
A gobelin szövetek jacquard mintázatú, gyapjú bútorszövetek. Jellemzőn virág- és levélmintázattal készülnek. Olyan tarkán szőtt szövetek, amelyek sűrű vászonkötéssel készülnek. Megjelenésükben kézi szövésű gobelint utánozzák. Mutatós, esztétikus szövetek, antik-és stílbútorok bevonásakor előszeretettel használják.
Aqua clean, vízzel tisztítható szövetek
Az aqua clean bútorszövet készítésekor minden szövetszálát láthatatlan bevonattal fedik be, aminek köszönhetően a szennyeződés nem jut be anyag, szál belsejébe. Amennyiben tiszta vízzel kezeljük a felületet, akkor az ott megtapadt (friss) szennyeződés feloldódható. És akár papírtörlővel is eltávolítható! Amennyiben egy szennyeződés beszárad, akkor azt jellemzően oldószerrel sem lehet eltávolítani róla.
Bútorszövetek csoportosítása mintázat alapján
Mintázat alapján az alábbi bútorszöveteket különböztetjük meg:
- Hagyományos mintázatú szövetek
- Modern mintázatú szövetek
- Epinglé szövetek
- Bútorripsz
Bútorszövetek csoportosítása alapanyag szerint
Alapanyag szerint az alábbi bútorszöveteket különböztetjük meg:
- Természetes szálakból készült bútorszövetek
- Pamut-és pamut típusú bútorszövetek
- Gyapjú-és gyapjú típusú bútorszövetek
- Selyem-és selyem típusú bútorszövetek
- Természetes bőr alapanyagú bútorszövetek (sima felületű, barkapréselt, préselt márkájú bőr, barkázott bőr, töredezett barkájú bőr, összerántott / zsugorított barkájú bőr)
- Mesterséges úton előállított alapanyagból készült bútorszövetek (műbőr)
Bútorszövetek használati tulajdonságai, minőségi tényezői
Az egyes szövetekkel kapcsolatban az alábbi elvárásokat szokták a gyártók és a vásárlók támasztani.
- Kopásálló
- Esztétikus, szép
- Kis felületváltozási hajlam
- Nem nyúlik, nem hullámosodik
- Színtartó