Mi az az áramerősség?
Az áramerősség azt mutatja meg, hogy egységnyi idő alatt mekkora töltés halad át egy vezető keresztmetszetén. Az áramerősséget I-vel jelöljük a mértékegysége pedig az Amper (A).
Mi az elektromos teljesítmény?
A teljesítmény az egységnyi idő alatt elvégzett munkát jelöli. Mértékegysége a watt, jele a P.
Mi a feszültség?
A feszültség megadja, hogy két pont között mekkora munkát végez a mező egységnyi töltésen, miközben a töltés egyik pontból a másikba elér. Mértékegysége a volt, jele az U (vagy V).
Mi az összefüggés ezek között?
Röviden leírva: Volt × Amper = Watt. Vagyis a teljesítmény = feszültség × áramerősség.
Volt-amper-watt számítás esetei és átváltások:
- 1 watt = 1 amper × 1 volt
- 1 amper = 1 watt / 1 volt
- 1 volt = 1 watt / 1 amper
Áramerősség számítása
Az áramerősség értéke a fogyasztó teljesítménye osztva a rá kapcsolt feszültséggel.
I = P / V
Jelen esetben egy 1,4 kilowattos (= 1400 wattos) villanymelegítőn 220 volt feszültség esetén 7 amper áramerősség folyik át.
Teljesítmény kiszámítása
A teljesítmény értéke a fogyasztóra kapcsolt feszültség és az átfolyó áram erősségének szorzata.
P = V × I
Vagyis 220 voltos feszültség esetén a fogyasztón 4 amper erősségű áram folyik át, akkor így a felvett teljesítmény 220*4 tehát 880 watt lesz.
OHM törvénye
Sokan képletháromszögként is ismerik OHM törvényét, aminek egyik lényege, hogy bármelyik két változóból kiszámítható a harmadik. érték.
V (vagy U) a feszültséget jelöli, R az ellenállást, az I pedig az áramerősséget. Innen a három képlet:
- V = R * I (vagy U = R * I)
- R = V / I (vagy R = U / I)
- I = V / R (vagy I = U /R)
Miért fontos ez?
Ha például bővíteni akarod a lakásodat egy hőszivattyúval, vagy akár elektromos autó töltővel, akkor nem mindegy mekkora áramerősséget bír el a kiépített hálózat.
Ha például 3 darab 16 A (amperes) kör van kiépítve, és te szeretnél beépíteni egy 24 A-s hőszívattyűt, vagy elektromos autóhoz használható gyorstöltőt, akkor szükséges lehet a hálózat fejlesztésére / bővítésére. Ilyenkor gyakran kell akár 3*24A vagy 3*32A egy közepes családi házba.
Ennek a mértéke és értéke persze nagyban függ attól, hogy hány fogyasztót kötsz be a lakásba. Ha több klímaberendezés, hűtő, sütő, gőzsütő, mosogatógép, fagyasztóláda, mosógép, szárítógép is van, akkor előfordulhat, hogy ezek közül nem tudsz egyszerre többet üzemeltetni, mert folyamatosan le fogják csapni a biztosítékot.
Azt viszont fontos tudni, vannak olyan villanyszerelési feladatok, ahol (például villamos hálózatának kiépítése, átalakítás, bővítés), ahol a hatályos előírásoknak megfelelő és szakszerűen munkához regisztrált villanyszerelőre lesz szükségünk.